Verhetetlen japánok a 13. században

Kutatók egy hajógerinc 12 méter hosszú darabját találták meg mélyen a homokba fúródva Nagasaki prefektúra (közigazgatási terület) magasságában a nyílt tengeren.
Illusztráció: profimedia
Eddig ez a legnagyobb hajótestdarab, amit a mongol hódító flottából sikerült felszínre hozni.
A hatalmuk csúcsán lévő mongolok számára a 13. században csak a japánok ellen indított támadás vallott kudarcot. A szakértőket meglepte, hogy a több százéves roncs milyen jó állapotban maradt fenn a homokágyban.
Az Okinawa-szigeti Ryukyu Egyetem kutatói ultrahangos műszerek segítségével fedezték fel a hajóroncs maradványait. A hajótesthez fehéres szürkére mázolt fát használtak és szögekkel illesztették össze. Téglák, fegyverek és egyéb eszközök is előkerültek a fedélzetről.
A felfedezés rávilágfíthat a kor hajóépítési technikájára és segíthet megfejteni a mongol vereség okát. A japán történetírás az ország győzelmét az 1274-es és 1285-ös mongol támadás során mindkét esetben a viharoknak tulajdonítja. Ezek ugyanis elsüllyesztették a mongol hajókat.
Ebből az időből származott az a meggyőződés, hogy Japánt isteni szél óvja a hódítóktól. A második világháború során bevetett pilóták innen kapták az „isteni szél” (Kamikaze) elnevezést: ezzel buzdították őket a szövetséges hajók elleni öngyilkos merényletre.
A Közép-Ázsiából származó mongol nomádok kevés tapasztalattal rendelkeztek a tengeren. Hajóflottáikat leigázott kínai és koreai alattvalók építették. A hajószerkezet a korabeli kínai hajókat idézi.
A partot ért mongolok kezdetben sikereket értek el a japánok ellen, akik nehezen birkóztak meg a bevetett lovas íjászok harcmodorával. Ráadásul mindkét alkalommal a mongolok és a vezetésük alatt harcoló kínai és koreai csapatok a közelgő tájfun elől menekülve újra tengerre szálltak. Állítólag ez okozta vesztüket.
Forrás: bbc