Gyerekmenyasszonyok a török televízióban

Feldíszített ruhában, menyasszonyi fátyolban fiatal lány könnyes szemekkel néz a kamerába. „Hayat vagyok. Tizenöt éves. A férjem hetven éves” – mondja a közönségnek.
A kétperces filmklip, egy új szappanopera előzetese. A sorozat az eredetileg pop énekes, ma forgatókönyvíró és rendező Mahsun Kirmizigul rendezésében 2011. november közepén indult a török televízióban.
„Az élet megy tovább” című televíziós produkció Hayat kiterjedt családjának életét követi nyomon. Az első részek a kislány sorsát mutatják be.
Az filmelőzetes valóban meglepő hasonlóságot mutat azoknak a gyermeklányoknak a tanúságtételéhez, akikkel a női jogokért harcoló aktivisták készítettek interjút szerte az országban egy dokumentumfilmhez, mondta a televízió- kritikus Sina Kologli.
Törökországban a nők 28 százaléka 18 éves kor előtt megy férjhez, közölte Yildiz Ecevit, a Közép Keleti Műszaki Egyetem szociológia professzora, az ankarai gyermekmenyasszonyok helyzetét vizsgáló parlamenti bizottsági ülés meghallgatásán, októberben. Az ország egyes régiói közti különbségek azt jelentik, hogy egyes országrészekben, így közép és kelet-Anatóliában, a lányok 40-50 százalékát kiskorúként adják férjhez.
Az adatok azonban nem tükrözik a teljes valóságot, mert a statisztikák nem rögzítik a nem hivatalos egyházi esküvőket, amelyek Anatóliában még mindig gyakoriak. A török társadalomban a gyermekházasság „széles körben elfogadott” gyakorlat, áll a Férfiak és Nők Esélyegyenlőségéért létrehozott Bizottság jelentésében.
A lányokat korán adják férjhez, hogy csökkentsék családjuk megélhetési nehézségeit, illetve, hogy elkerüljék a házasság előtti szexuális kapcsolat kockázatát. Számos országrészben még mindig szokás a mennyasszonyért pénzt fizetni, ami további ösztönzésül szolgál, állítja a bizottsági jelentés.
A jelentés a fentieken túl olyan mélyen gyökerező szokásokat jelöl meg okként, mint a menyasszonyok családok közti cseréje, a csecsemők születéskori eljegyzése, a vérbosszú lerendezése és a többnejűség egyes régiókban máig fennmaradt gyakorlata.
Azokat a lányokat, akiket megerőszakoltak, vagy molesztáltak gyakran hozzáadják az erőszakot elkövető férfihoz, vagy bárkihez, hogy a család becsületét megőrizzék, áll a jelentésben.
A kormány minisztere, a családügyekért felelős Fatma Sahin elmondta, Törökországban a törvényekben nincs pontosan meghatározva, hogy ki tekinthető gyereknek. A polgári törvénykönyv szerint a korhatár 17, a büntető törvénykönyv szerint 15, a gyermekvédelmi törvény szerint pedig 18 év.
Sahin bejelentette, minisztériuma megállapodást írt alá a Vallási Ügyek Minisztériumával, annak érdekében, hogy az utóbbi alkalmazásában lévő 60 000 imam (vallási vezető) világosítsa föl a híveket szerte az országban: a gyermekházasságnak nincs helye az Iszlám vallásban.
Forrás: nytimes