A legrégibb európai város
2011 júniusában érdekes település maradványaira bukkantak bolgár régészek. Az ásatás eredménye arról tanúskodik, hogy a várostervezés európai megvalósulása korábban vehette kezdetét, mint azt eddig gondolták.
Bulgária déli középső részén, a hangulatos kis utcácskáiról ismert megyeszékhely Pazardjik várostól mintegy 9 kilométerre észak-nyugatra található, a bő másfél ezer lakosú Yunatsite (Unacite, Yunatzite) falucska.
E helyütt már 2008-ban elkezdődtek az ásatások, egy nagyméretű ókori temető területén, majd a munkálatokat hamarosan kiterjesztették további területre. Yavor Boyadzhiev régész, a Bolgár Nemzeti Régészeti Intézet docense és csapata megtalálta a valamikori Európa legelső ősi városának nyomait. Boyadzhiev szerint a helyszín rendelkezett minden olyan funkcióval, ami azt városközponti rangra emelte. Voltaképp egy településdomb, amit találtak, mely hosszú idők építéstörténeti nyomait őrzi, körötte egy masszív, így aztán bizonnyal hatékony fal-árok-fal hármasa nyújtott védelmet a maga idejében.
A fellegváron kívül rengeteg épület nyomai is mutatkoznak, a városon belül felépítettek egy kisebb, a fellegvárat oltalmazó védfalat is. S amiért továbbá szenzációs a terület, mert műhelyek, ergo foglalkozások színhelyei megtalálhatók. Amik pedig egykori használói fejlett kézműves és gyártási képességeiről mesélnek az utókornak. Mindezt alátámasztja, hogy a régészek több, ép és kimagaslóan szép kivitelű leletet találtak. Így többek között rábukkantak egy sötét alapon grafitszürke- és vörös színekkel díszített edényre, valamint egy ornito-antropomorf szobrocskára.
A Yunatsite-nél megtalált 6800 éves protováros, nagyjából 100 000 négyzetméter területű, mivel ehhez hasonló konstrukciót és az építés-tervezés ilyen szintű kivitelezését eddig csak fiatalabb lelőhelyeken találtak, Yavor Boyadzhiev és régésztársai arra a következtetésre jutottak, hogy meglelték a bizonyítékát a várostervezés korábbi kezdeteinek.
Írta: Csibrányi Zoltán
Fényképezte: Yavor Boyadzhiev