Tanulj nyelvet főzés közben!

Ahhoz, hogy megtanuljunk franciául, nincs szükségünk másra, csak néhány ételreceptre.
Fotó: Newcastle University
A Newcastle Egyetem tudósai kifejlesztettek egy különleges konyhát, amely a főzés örömét a nyelvtanulással kombinálja.
A mozgásérzékelő technológián alapuló konyhai eszközök lépésről lépésre irányítják a főzési folyamatot, hogy a végeredmény sikeres legyen. A tanulók különféle instrukciókat kapnak az adott idegen nyelven, ami alapján teljesíteniük kell a főzési feladatot. A módszer lényege a feladat alapú tanulás, amely bizonyítottan eredményes, hiszen adott esetben nem csupán főzésre motivál, de gyorsítja a tanulási folyamatot is.
A konyhában egy beépített központi számítógép működik, amelyen a diák tetszés szerint kiválaszthat egy francia receptet (a prototípus, francia nyelvet tanuló angol anyanyelvűeknek készült). A főzés ideje alatt a digitális érzékelők révén a számítógép folyamatosan kommunikál a konyhai eszközökkel és felszerelésekkel, hogy a megfelelő instrukció a megfelelő időben jusson el a felhasználóhoz, ezzel irányítva őt. Ha a diák valahol elakad, a számítógép segítségével a kapott információ bármikor megismételhető, vagy lefordítható a tanuló anyanyelvére.
A digitális konyha előnye, hogy bármilyen nyelv elsajátítására alkalmas, és ezzel együtt az adott nemzet gasztronómiáját is megismerhetjük. A készítők különös figyelmet fordítottak a szókincsre és a nyelvtani szabályok alkalmazására. A főzési munkafolyamat végeztével a számítógép felkínál egy rövid tesztet, mellyel felmérhetjük az újonnan elsajátított nyelvtudást.
„Csak úgy érthetünk, és egyben tanulhatunk meg dolgokat alaposan, ha mi magunk tapasztaljuk meg. A nyelvtanítás egyik legfőbb problémája, hogy a tanulók sokszor csak hallgatják a nyelvet, de nem használják. A digitális konyhával a tanulás hatékonysága és élvezete egyaránt garantált. Úgy tanulhatjuk meg a nyelvet, hogy közben elsajátítjuk például, a francia konyha fortélyait is. Az elkészített ételnek így tartalmi jelentősége lesz” – nyilatkozta Paul Seedhouse, a Neveléstudományi Intézet nyelvész professzora.
A „nyelvtanuló konyha” hordozható verzióját most fejlesztik a gyártók. Ha ez kész lesz, Anglia északkeleti részére egy roadshowt terveznek, hogy minél több iskolásnak bemutathassák a programot.
A Newcastle Egyetem fejlesztő csapata európai uniós támogatással dolgozik a program angol, német, spanyol, olasz, finn és katalán verzióján. A tervek szerint 2012 végére az új konyhát nem csak az iskolákban és az egyetemeken, de akár az otthonaikban is használhatják majd az érdeklődők.
Forrás: sciencedaily