Testtartásunk újabb jelei
Nem mindig vagyunk tisztában döntéseink eredetével. Tudatalatti érzékeink gyakran befolyásolnak, de nem is gondolnánk, hogy a testünk is fontos informátor lehet.
Fotó: dreamstime
Egy új kutatás szerint az emberek mennyiségre vonatkozó becslése változhat attól függően, hogy teste éppen melyik irányba hajlik.
A rotterdami Erasmus Egyetem pszichológusa, Anita Eerland szerint a döntéshozatal egy kognitív folyamat, amely olyan különféle információforrások egyesülését jelenti, mint az emlékezet, a vizuális ábrázolás, vagy a testtartás. Eerland és kollégái, Tulio Guadalupe és Rolf Zwaan erre vonatkozó tanulmánya rámutat, hogy a testtartás manipulálása kihathat az ember szám-, méret- vagy százalékbecslésére.
A számokat gondolatban, általában balról jobbra növekvő sorrendben képzeljük el. A tudósok úgy vélik, hogy emiatt becslésünk is aszerint nő vagy csökken, hogy testünkkel épp melyik oldalra dőlünk.
Egy 33 egyetemistával végzett kísérlet során, a résztvevőknek különféle becslésre vonatkozó kérdésekre kellett válaszolniuk, miközben egy Wii Balance Boardon (egyensúlyozó pad) ácsorogtak, ami észrevétlenül befolyásolta testtartásukat – bár a résztvevők végig úgy hitték, hogy egyenesen állnak. Az alanyokat felkészítették arra, hogy valószínűleg nem fogják tudni a pontos választ a feltett kérdésekre, ezért kénytelenek becslésükre hagyatkozni. A kérdések között szerepelt például, hogy milyen magas lehet az Eiffel Torony, vagy hány százalék alkohol van a whiskey-ben. A válaszok 1 és 10 közötti skálán mozogtak.
Amint az várható volt, a résztvevők kisebb számokat mondtak olyankor, amikor testükkel bal oldalra dőltek, az egyenesen állás és a jobb oldalra dőlés közbeni becslések között azonban nem volt eltérés.
A kutatók szerint, ha tudjuk a helyes megoldást, testtartásunk nem engedi meg, hogy hamis választ adjunk. „A testtartás különös módon irányítja becslésünket, habár a bennünk lezajló kognitív folyamatok nem mindig racionálisak.” – nyilatkozta Rolf Zwaan.
Forrás: psychologicalscience