Régi-új népbetegség: tbc
A korszerű antibiotikumok és a tömeges oltások ellenére sem szabadultunk meg teljesen a tbc fenyegetésétől. Sőt, a fejlett országokban e súlyos betegség új, rezisztens baktériumtörzsekkel támad.
Fotó: dreamstime
A tbc, azaz a tuberkulózis (más néven a tüdőgümőkór) évezredek óta ismert betegség, nyomait egyiptomi múmiákon is felfedezték. Hajdan „morbus hungaricusnak”, azaz magyar betegségnek is nevezték, utalva arra, hogy hazánkban különösen magas volt a tbc-sek aránya. A modern antibiotikumoknak, illetve a sok országban – így Magyarországon is – kötelező védőoltásoknak köszönhetően az 1950-es, 1960-as évekre a fejlett világban sikerült visszaszorítani.
A nagyobb ábráért klikkeljen a képre!
A nyolcvanas évektől újra felütötte a fejét a már-már járványszerűen megjelenő tbc, elsősorban a rossz higiénés körülmények között élő emberek körében. Ezzel együtt a nem megfelelően alkalmazott gyógyszeres-kezelések eredményeként terjedni kezdtek olyan, rezisztens baktériumtörzsek, amelyekre hatástalan a legtöbb antibiotikum. Napjainkban hazánk nem tartozik a legveszélyeztetettebb országok közé – a 100 ezer főre jutó megbetegedések számában az európai középmezőnyhöz tartozunk –, ám a betegség az előrejelzések szerint újra támadásba lendülhet.
Forrás: ng.24.hu/MTI