A maja civilizáció mentési terve
A maja kultúra évében, 2012-ben a Világörökség Alap (Global Heritage Fund/ GHF) hivatalosan is nyilvánosságra hozta a Mirador Kulturális és Természeti Rendszer Régészeti Fejlesztési Tervét.
El Mirador egyik ősi építménye Fotó: Geoff Gallice
A terv a Guatemalában található pre-klasszikus maja komplexum területére vonatkozik, amelyet a régészek közül sokan a mezoamerikai maja civilizáció bölcsőjeként tartanak számon.
A tavaly decemberben, Guatemala Nemzeti Kulturális Palotájában, nyilvánosságra hozott 15 éves terv tartalmazza a régészeti kutatás folytatásának és a kritikus terület megóvásának a kereteit. A terv megszületése a GHF, valamint két helyi régészeti alapítvány és a guatemalai kormány kétéves együttműködésének az eredménye.
Összesen 810 ezer hektárról van szó, ami Guatemala északi részén helyezkedik el. A területet a mezőgazdasági célú fakivágás és felperzselés, valamint a rönkfa-értékesítés céljából történő tömeges erdőirtás mellett a nagyarányú fosztogatás és a kábítószer-kereskedelem is veszélyezteti.
Itt találhatók a legrégebbi maja városok, köztük a világ legnagyobb piramisának otthont adó El Mirador, Nakbe, Tintal, Wakna és Xulnal. A mocsaras vidéken a városok között egy lenyűgöző út vezet a töltésen keresztül. A területet a tudósok és kutatók egyaránt a régészeti kincsek kiapadhatatlan forrásaként tartják számon, amely segíthet megfejteni a maja civilizáció első államközpontjainak titkát. A lelőhely nagy részét dzsungel borítja, Közép-Amerika egyik legnagyobb kiterjedésű őserdejében. A terület állat és növényvilága sokszínű és gazdag. Itt él a világ legsűrűbb jaguárpopulációja, de a hely 180 madárfajnak is otthont ad. A régészeti kutatások mellett, széleskörű természettudományos kutatás is folyik.
Az eddigi állagmegóvási erőfeszítések Mirador legfontosabb ősi építményeire összpontosítottak, mint a La Danta és az El Tigre piramisok, valamint a központi akropolisz, amely egy nagyobb épületegyüttesből áll, eredetileg kulturális központ volt. A legnagyobb városként számon tartott El Mirador már megnyílt a nagyközönség előtt. A helyszínen turisztikai jelzőtáblákat helyeztek el. A környékbeli közösségek, a helyi lakosság számára teremtett munkahelyeken keresztül, már részesülnek a fejlesztés előnyeiből. Hatvan képesített idegenvezető, kilencven vadőr mellett a Mirador Idegenvezető Egyesület, valamint a helyi éttermek, utazási irodák és szálláshely-üzemeltetők részvételével több száz a turisztikai infrastruktúra fejlesztésével összefüggő egyéb munkahely jött létre.
Forrás: PopularArcheology