Maja kutatási eredmények és tervek
A már évek óta tartó, főleg szlovák-guatemalai közös régészeti kutatás, a SAHI-Uaxactun projekt fő célja helyreállítási munkálatokat végezni a klasszikus maja kultúra egyik legfontosabb városában Uaxactunban és környékén.
Óriási méretű, Jaguár istenséget megformáló építmény.
A hosszú évtizedek óta folyó ásatások területén, még mindig vannak olyan helyek, melyeket az eddigi expedíciók tudományos vizsgálódásai nem érintettek.
Pár esztendeje vette kezdetét szakmai és diplomáciai szinten az egyeztetés többek közt az Instituto de Antropología e Historia közreműködésével. A guatemalai kormány, valamint a Szlovák Régészeti és Történeti Intézet (SAHI) vezetőinek részvételével, hivatalosan 2009 januárjától indult a munka, az első ásatások februárban el is kezdődtek. A SAHI hosszú távon szeretné folytatni itt a munkát. Fő támogatónak számít Zoroslav Kollár Szlovákia tiszteletbeli guatemalai konzulja.
Az ásatások középpontjában jobbára a korábban feltáratlan városrész és környéke áll. A szlovák régészek 2011 nyarán a dzsungelben kétséget kizáróan azonosították egy másik maja város nyomait. A két magas piramis után elnevezett Két Torony (Dos Torres) mindössze 5 kilométerre délnyugatra található Uaxactuntól (neve a maja wacac és tun szavakból áll, jelentése Nyolc Kő). Az eddig ismeretlen városnak figyelemreméltóak a méretei, kiváló megépítéséről nem is beszélve. Labdajátékokra használt játékterük is volt, a fellelt kerámiák kora alapján, úgy tűnik, a város hosszú ideig fennállhatott.
Észak-Petén vidékén, ahol nem mellesleg két éve a projektvezető professzor Milan Kováč (SAHI) és csapata felfedezték Tz’ibatnah-t, a „Festett Ház” elnevezésű erődítményt. Azért lett ez a hely neve, mert megtaláltak itt egy olyan házat, aminek falán 160-nál is több vésett maja „graffiti” maradt meg, rajtuk az ősi nép mindennapjaiból vett jelenetekkel.
Ugyancsak a 2011-es év ásási eredményeként, kétségkívül a legnagyobbként kerültek felszínre a maják alvilágának Jaguár-istenségét megformáló ábrázolások; mindkettő monumentális, 90 négyzetméteres – ezek az eddig felfedezett leghatalmasabb leletek a maja érából. A SAHI munkatársai máris megkezdték ezek állagmegőrzési illetőleg helyreállítási munkálatait.
A konzul nagylelkű támogatása révén a SAHI munkatársai a jövőben is végzik munkájukat. Elsősorban Uaxactunra, továbbá az attól északra fekvő környékre koncentrálnak. A szlovákok vezette csapat reméli, hogy munkájuk sokban hozzájárul a terület történelmének minél pontosabb emgismeréséhez.
Folytatják a Tz’ibatnahnál 2010-ben megkezdett munkálatokat is, a Plaza de los Murcielagos és a Plaza de Tayr terek megismerését, céljuk a pontos feltérképezés. A mexikói Fátima Tec Pool vezetésével a környéken tovább folyik a szpeleoarcheológiai kutakodás is: egy barlangban olyan „luxustermékeket” is felfedeztek, mint díszes fülpecsét és hajtű. Ezen felül, most is folyamatosan dokumentálják a rengeteg maja feliratot, valamint a már begyűjtött és átmosott 240 darab üledékes mintában fellelhető, növényi eredetű makromaradványoknak a sztereomikroszkóppal történő válogatása és azonosítása folyik – ezt a feladatot a régészeti növénytan szakemberei végzik. A korábbi, 2010-es mintákat a spórákat és virágport vizsgáló palynológiai vizsgálatoknak vetik alá, melyek révén sikerül jobban megismerni e tájék maja kori növényi őskörnyezetét és a kor gazdálkodási szokásait.
Írta: Csibrányi Zoltán
Fényképezte: Milan Kováč