A világ legősibb asztrológiai táblája
A több mint 2000 éves táblát Horvátországban, az Adrai-tengerre néző egyik barlangban találták meg. Az épségben maradt rész 30 elefántcsont darabkából áll, amelyeken görögök és rómaiak által használt jelekkel vésett állatövi jegyek láthatóak.
Fotó: Journal for the History of Astronomy
A maradványokon jól felismerhető például a Rák, az Ikrek és a Halak jele. A radiokarbon kormeghatározás szerint a lelet nagyjából 2200 éves. A kutatók nem biztosak benne, honnan származik, de lehet, hogy Egyiptomból. Úgy vélik, hogy az elefántcsont „tulajdonosa” nagyjából ebben az időben pusztulhatott el. Mivel értékes az alapanyag, az elefántcsontot akár évtizedekig is tárolhatták, a felhasználás előtt. A jeleket azután egy lapos (talán fából készült) táblára erősítették, amelynek más elemei is lehettek, de azok nem maradtak fenn. A tábla maradványait görög stílusú ivóedény cserépdarabjai között fedezték fel.
Az ókori asztrológusok ügyfeleik horoszkópjának elkészítéséhez használhatták a táblát, hogy azon jelezzék a nap, a hold és a bolygók helyzetét az illető születésének időpontjában.
„Ez valószínűleg régebbi az összes hasonló, ismert táblánál. Sok papiruszra vagy falra írt horoszkóp maradt fenn, de egyik sem olyan ősi, mint ez” – mondta Alexander Jones, a New York-i Egyetem Ókortudományi Intézetének professzora.
Forrás: LiveScience