Elveszettnek hitt templom Szudánban
A prágai Nemzeti Múzeum régészei szudáni expedíciójuk során világszenzációnak tekinthető felfedezést tettek Északkelet-Afrikában.
Ásatások Typhoniumnál Fotó: Dušan Nováček, prágai Nemzeti Múzeum
A Prag Emporion s.r.o., és a Bohemia Energy s.r.o. által finanszírozott régészcsapat újra megtalált, egy már korábban ismertté vált, de a térképekről jó néhány emberöltő óta „lekopott” templomot. Minderről a Náprstek Múzeumban megtartott sajtótájékoztatón 2012. január 26-án adott hírt először a világnak a múzeum Afrika-kutató és egyiptológus expedícióvezetője, Pavel Onderka.
Az expedíciósorozat egyik korábbi, káprázatos eredménye volt a Kr. e. 1. században uralkodott Amanishakheto királynő palotájának megtalálása, mely mellesleg a Meroé éra épségben megmaradt építészeti emléke – ennek állagmegóvása még további szezonokon át folyik majd. Most pedig azon túl, hogy elvégezték az ún. Keleti templom felülvizsgálatát, az egyiptológus Pavel Onderka vezette csapat a mai Vad Bon Naga falunál, bukkant rá a hatalmas, újra fellelt templomra, illetve annak maradványaira.
Igazándiból, amit találtak az egy méretes templomkomplexum, amelyet a hajdani utazók úgy 150 esztendeje még Typhonium néven emlegettek. Emellett számos, más leletet is találtak, így például meroéi feliratokat megőrző sztélé-töredékeket, Apedemak oroszlán-istenséget ábrázoló pecsétgyűrűt, miképpen dombordíszített homokkőtömb töredékeket is. Az itt élő ősi népek hittel teli képzeletében az oroszlán, illetve az elefánt jelképezhette a fenséges hatalmat. Ezért van az, hogy a háború és a termékenység isteneként tisztelt Apedemakot a Meroé-kultúra alkotói oroszlánokkal vagy oroszlánfejjel jelenítették meg.
Az ásatások ideje alatt a Van Bon Nagai lakosokkal jó kapcsolatot alakított ki a csehországi Ostrokovice városka. Cseh szakemberek segítségével 2012 végére vízmű kiépítését tűzték ki célul, mivel errefelé nincs tiszta ivóvíz. A lakosság csupán a Nílus vizét tudja használni.
2012 február folyamán cseh szakértők újra Szudánba utaznak. Szeretnék elérni, hogy az UNESCO a területet Világörökségi helyszínné nyilvánítsa.
Írta: Csibrányi Zoltán