Sok sms = szegényes szókincs?
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Az sms-ezés hátrányosan befolyásolja a szavak megértésének és értelmezésének képességét - derül ki egy a szöveges üzenetküldés nyelvhasználatát vizsgáló tanulmányból.
Fotó: dreamstime
A tanulmányt Joan Lee végezte nyelvészetből írt szakdolgozatához. Megállapította, hogy azok, akik több sms-t írnak, kevésbé képesek megérteni az új szavakat. Ugyanakkor azok, akik hagyományos könyveket, magazinokat és újságokat olvasnak, nyitottabbak ugyanezekre a szavakra.
A tanulmány először olvasási szokásaikról kérdezte az egyetemistákat, beleértve az sms-ezést, majd mind létező, mind kitalált szavakkal szembesítette őket.
„A szöveges üzenetküldésről azt feltételeztük, hogy a nyelv korlátozások nélküli használatát segíti elő, de a tanulmány eredménye szerint ez csak mítosz – számol be Lee. – Akik nyitottabbak voltak az új szavakra, azért voltak azok, mert jobban tudtak értelmezni egy-egy szót, vagy jobban tolerálták akkor is, ha nem értették pontosan. Azok a diákok, akik saját bevallásuk szerint többet sms-eznek, több szót utasítottak el ahelyett, hogy lehetséges szavakként fogadták volna el.”
Lee véleménye szerint a hagyományos, nyomtatott írás a nyelv olyan változatosságát és kreativitását tárja az olvasó elé, ami hiányzik a fiatalok által írt közvetlen üzenetekből, a „generációs szövegekből”. Meglátásai szerint az olvasás elősegíti a nyelvi rugalmasságot és a kevéssé ismert szavak elfogadását. Az olvasással olyan képességre tehetünk szert, amellyel az új vagy szokatlan szavakat értelmezni tudjuk.
„Ezzel ellentétben a szöveges üzenetküldés alkalmával a diákok sok szót elutasítottak a tanulmányban szereplők közül – mondja Lee. – Ez azért volt meglepő, mert számos szokatlan írásmód és rövidítés, mint például a „LOL” ütötte fel a fejét éppen az sms-nyelvnek köszönhetően.”
Lee megfigyelései szerint a szavak gyakorisága fontos tényező az sms-ezők körében. „Az üzenetek küldése során valós szavakat formálnak át, amelyek az sms-ezők körében teljesen érthetőek. – Ezzel ellentétben a tanulmányban a diákoknak javasolt szavak nagy része nem közismert, és ezeket a sokat sms-ezők nem fogadták el” – tudtuk meg a felmérésből.
Forrás: ScienceDaily