Mi lesz a Titanicon talált tárgyakkal?

A Titanic 1912-ben bekövetkezett tragédiájának híre bejárta az egész világot. Története azóta is generációk fantáziáját mozgatta meg. 2012. április 15-én 200 millió dollár értékben kerülnek kalapács alá Titanic relikviái, éppen 100 évvel azután, hogy a végzetes sorsú hajó hullámsírba merült.
Fotó: ife/iao
A századik évforduló közeledtével Richard Pettigrew régész felemelte a hangját a roncsban talált tárgyak elhurcolása és elárverezése ellen. „Nem bánnak megfelelően a hajóronccsal – indokolta ellenérzéseit. – Nem tudományosan és nem is kellő tisztelettel állnak hozzá, ezért nem értek egyet az eljárással.” A régész szerint a Titanic kincseinek profitszemléletű kimentése, alapjaiban helytelen.
„Képzeljék el egy bűntény helyszínét: Amikor megérkezik a rendőrség, elkeríti a területet, nehogy az emberek bizonyítékokat tüntessenek el. Ugye? Nos, épp ilyen egy régészeti lelőhely is” – mondja Pettigrew számatógépe előtt ülve, képernyőjén a Titanic háttérképével. Meggyőződése, hogy tudósok, régészek és történészek feladata lenne a Titanicról származó tárgyak felszínre hozása és megőrzése, nem pedig magánvállalatoké: „A Titanic nem más, mint egy sírhely, ahol több mint ezerötszáz ember lelt nyugalomra” – mondta.
Az RMS Titanic Inc., a hajóról származó tárgyakat 1987 óta gyűjtő vállalat nem válaszolt a megkeresésekre, de weboldalán azt állítja, hogy oktatási és muzeális célból elkötelezetten dolgoznak a Titanic megőrzésén. A hajó maradványa nemzetközi vizek mélyén fekszik. Pettigrew szerint éppen ez az oka annak, hogy az RMS Titanic Inc. és más vállalatok a roncs 1985-ös felfedezése óta képesek hasznot húzni belőle.
Forrás: kval.com