Nőként eltemetett férfi a késő kőkorban
Prága északnyugati felén, cseh régészek csapata 2011 tavaszán olyasmire bukkant, ami talán megerősítő bizonyítékul szolgálhat, hogy több ezer évvel ezelőtt is születtek nemi identitásukban az átlagtól különböző emberek.
Fotó: Česká společnost archeologická, o.p.s.
A cseh régészek szerint az illető vagy homoszexuális vagy transzszexuális lehetett, merthogy a feltárt sírban egy olyan férfiember maradványaira bukkantak, aki lényegében nőként volt eltemetve. Erre egyfelől a Prága nyugati részéhez tartozó 6. kerületi Terronská utcában feltárt sír mellékletei, másrészt a test tájolása, elhelyezésének módja utal.
Az egyik régésznő elmondása szerint a férfi a késő kőkorszakban, körülbelül Kr.e. 2900–2500 között élt; az ún. zsinegdíszes-kultúra érájában. Ekkor a férfiakat harci fegyvereikkel, szerszámokkal helyezték sírhalmukba némi, a túlvilági életútra szánt étek kíséretében. A nőket ékszerekkel, háziállatokkal és élelemkészítéshez használatos „garnitúrával”, mindezt kiegészítve a fej mellé helyezett ovális formájú edénnyel temették el. A Prágában feltárt férfisír azért érdekes, mert benne cserépből készített edényeket találtak, fegyvereket viszont nem.
Hogy az elhunyt nemi identitásával valami nem stimmel, arra más is utal. A 2008-ban alakult, Prágában és Közép-Csehországban tevékenykedő non-profit Cseh Régészeti Társaság ásatásvezetője, Kamila Remišová Věšínová azt mondja: „A nevezett időszakban a temetési szertartásokat nagyon komolyan vették, így nem tűnik valószínűnek, hogy a férfit véletlenségből temették volna el rosszul.” Valószínűbb, hogy a szokásostól eltérő szexuális orientációja lehetett, talán homoszexuális vagy transzszexuális volt, vagy ami még előfordulhat: például valamiféle mentális betegségben szenvedett, esetlegesen valamiben kivételesnek számíthatott a közösségén belül, így lehetett akár egyedüliként balkezes is.
Kateřina Semrádová a régészcsapat egy másik tagja fölhívja a figyelmet arra, hogy korábban, másutt egy középső kőkorszaki női harcos sírját is meglelték. Ebben az esetben egy nő volt férfi módra eltemetve. A zsinegdíszes-kultúra korából való férfit a szibériai sámánok eltemetési módjához hasonlatosan földelték el, de a sámánokat mindenkor rangjukhoz illően, gazdag sírmellékletekkel együtt temették – ám Semrádová szerint ez esetben ilyesmiről szó sincs.
A csehek következtetéseiben azonban nem mindenki ért egyet. Többen, így a Wisconsin Egyetem biológiai antropológusa, az emberi evolúciót morfológiai és genetikai szempontok alapján vizsgáló John Hawks is mind a mai napig a DNS vizsgálatokat hiányolja. Blogjában Kristina Killgrove az Észak-Karolinai Egyetem biológiai antropológusa szintén kétkedve fogadja a hírt. Amint a Drury Egyetem történész-régésze, Lemont Dobson is a témát illető szkeptikusok egyike. Szerinte a csontváz medencerészének pontosabb vizsgálata is sokat segíthetne. Elismeri, hogy a leletek nem utalnak konkrétan a személy sámánisztikus szerepére, ugyanakkor egyelőre a csehek által felhozott érveket sem tartja teljességgel meggyőzőnek és alátámasztottnak. Úgy véli: „a lelet érdekes, ám számos egyéb értelmezése is lehetséges még”.
Írta: Csibrányi Zoltán