Ízületi gyulladás kínozta a dínókat
Osteoarthritisre, azaz gyulladásos jellegű ízületi bántalmakra volt hajlamos a pávaméretű tollas dinoszaurusz, a Caudipteryx - derítették ki amerikai és kínai tudósok.
Fotó: scientificlib.com
Az osteoarthritis igen ritka a jelenkori vadon élő emlősöknél, előfordulása nem haladja meg az egy százalékot. A madárfajok esetében a gyulladásos ízületi bántalmak előfordulása nulla és huszonöt százalék között ingadozik, gyakorisága fordított arányban áll a testmérettel.
Bruce Rothschildet, a Kansasi Egyetem kutatóját az foglalkoztatta, hogy mikor jelent meg a betegség, ezért kollégáival a 130 millió éve élt Caudipteryx fosszíliáit vizsgálta kínai múzeumokban. Összesen tíz őskori tollas dinoszaurusz bokaízületét tanulmányozta, közülük háromnál fedezték fel az ízületi gyulladásra jellemző elváltozásokat. A kutatásokról a Cretaceous Research című folyóiratban jelent meg tanulmány.
Ez az osteoarthritis legkorábbi ismert esete, a következő legrégebbi 20 millió évvel későbbről származik.- olvasható a New Scientist portálon.
Azt nem lehet tudni, hogy miért volt a pávaméretű tollas dinoszaurusz hajlamos az osteoarthritisre, napjainkban inkább a kisebb testméretű madárfajoknál gyakoribbak a gyulladásos jellegű ízületi bántalmak.
A Caudipteryx (jelentése faroktoll) az oviraptorosaurus dinoszauruszok egyik – pávaméretű – neme, amely a kora kréta korban élt. Tollak borították, és a megjelenése rendkívül madárszerű volt. Fosszíliáit először a kínai Jihszien-formációban (Yixian-formációban), Liaoning tartománybeli Szehotun (Sihetun) területén fedezték fel 1997-ben.
A Caudipteryx rövid, szögletes, csőrszerű pofában végződő koponyával rendelkezett, melyben a felső állcsont elején csak néhány kúpos fog helyezkedett el. A törzse vaskos volt, hosszú lábaival valószínűleg nagy sebességet érhetett el.
Forrás: MTI