Ahol tudomány, kultúra és szórakozás találkozik
Egy csúcstechnológiás planetárium nyitotta meg kapuit 2012. április 27-én, Pécsett, a Zsolnay negyedben.
Fotó: Borbás Mátyás
Pécs történetében nem ez az első planetárium, 1975-ben itt nyitotta meg kapuit az ország első csillagvizsgálója, ám a nehezen megközelíthető, elöregedő épület elveszette vonzerejét, és a 2005-ben végleg bezárt.
Az új létesítményben egyszerre 45 látogató gyönyörködhet a 8 méteres kupolára 165 fokban kivetített égbolt látványában. A város bízik benne, hogy a bruttó 25 millió forintos, számítógép vezérelte, csúcstechnológiás vetítő mind a szórakozni vágyóknak, mind az iskolai csoportoknak hasznos, és érdekes élményt nyújt majd.
A diákokat hat különböző tematikus program várja, az óvodásoktól a földrajz szakos egyetemistákig, míg azoknak, akik “csak” gyönyörködni szeretnének az égbolt csodáiban, aktuális csillagászati eseményekkel, évszakokkal kapcsolatos előadásokat tervez a csillagvizsgáló. Az új technológiának köszönhetően itt már nem csak hogy tudományos, de 3 dimeniós látvánnyal szinesített előadásokban lehet része a közönségnek.
Nagy Csaba, Pécs alpolgármestere a megnyitón reményét fejezte ki, hogy az új planetárium hozzárjárul majd a csillagászati ismeretek magas színvonalú oktatásához a városban.
A pénteken átadott pécsi planetáriummal, és a szombaton nyíló bakonybéli Pannon Csillagdával megduplázódik Magyarország látogatható digitális csillagvizsgálóinak száma, hiszen eddig csak Budapesten, illetve Kecskeméten volt ilyen “égi mozi”. Nagyváradi László, a Pécsi Tudományegyetem docense szerint, bár az embereket érdeklik a csillagok, a csillagászatot viszont sokszor bonyolultnak, misztikusnak tartják. Egy ilyen helyen viszont szemléletesen, élményszerűen szerezhetnek alapismereteket az égbolt titkairól.
Forrás: MTI/ ng.24.hu