Mégsem utaztak magyarok a Titanicon!
A The Explorer Society Alapítvány, mint a tervbe vett első magyar Titanic expedíció szervezője, a misszió előkészítése során egy lehetséges kegyeleti megemlékezés céljából részletesen megvizsgálta, hogy voltak-e magyar áldozatai, illetve túlélői a hullámsírba merült legendás óceánjárónak.
A The Explorer Society Alapítvány expedíciós alelnöke, Elter Tamás megdöbbentő felfedezésre jutott: a legendákkal ellentétben egyáltalán nem utazott magyar ember a Titanic fedélzetén. A kutatás során, Elter Tamás az összes olyan fellelhető dokumentumot megvizsgálta, mely hivatalosan megemlíthette a Titanic magyar utasainak nevét. „A leghitelesebb forrásként elfogadott Encyclopedia Titanica adatbázisát felhasználva áttekintettem az összesített utaslistát, valamint részleteiben is az 1912. április 10-i southamptoni, cherbourgi, valamint az 1912. április 11-i queenstowni beszállólistákat. Vizsgáltam továbbá az RMS Carpathia fedélzetéről 1912. április 18-án New Yorkban kiszállt, és a Titanic túlélőiként nyilvántartott személyekről készített kimutatást, nem különben a vízbeveszett áldozatok holttesteinek agnoszkálásáról készített jegyzéket. Személyesen beszéltem a Titanic valamennyi túlélőjét elsőként megvizsgáló magyar hajóorvos, a Carpathia fedélzetén szolgáló orvos, Lengyel Árpád unokájával, Völgyi Péterné dr. Reich Mártával is” – mondta az expedíciós alelnök.
Kiderült továbbá, hogy a hazai forrásokban túlélőként megjelölt személyek – Kisik Antal és felesége, Hoffer Lujza, Reischl Mátyás, dr. Cirbusz Géza, Horváth Dénes, Veress Zoltán és felesége, valamint Baghy Irma – a White Star Line egyetlen utasjegyzékén sem szerepeltek, és a Carpathia fedélzetére vett megmentettekről készített listán sem.
A magyar nemzetiségű áldozatként hivatkozott Kisik Vince és Kisik Mária, valamint egy 1913-ból származó kaposvári hatósági iratban Titanic-áldozatként szerepeltetett Simonyi Gizella neve szintén nem lelhető fel az áldozatokról készített egyetlen korabeli dokumentumban sem.
„Az Osztrák–Magyar Monarchia londoni konzulátusa, 1912. április 28-án kelt és a közös külügyminisztériumnak címzett feljegyzésében, 33 magyar utasról tesz említést. A feljegyzés szerint mindössze ketten élték túl a katasztrófát. A feljegyzésben szereplő ’magyar’ megjelölés azonban nem az áldozatok nemzetiségére, hanem az állampolgárságukra vonatkozott. Valamennyien horvát, illetve bosnyák nemzetiségűek voltak” – nyilatkozta Elter Tamás.
Völgyi Péterné, aki Lengyel Árpád hagyatékát őrzi, a vele készített interjúban megerősítette, hogy nagyapja abban az öt írásbeli forrásban, amely tőle fennmaradt a Titanic katasztrófájáról, illetve a mentésről, egyetlen magyar túlélőt sem említ. Elter Tamás külön vizsgálta Reischl Mátyás helyzetét, aki – állítólag – a Titanic egyetlen magyar alkalmazottjaként a luxusgőzös első osztályú éttermében szolgált pincérként. A White Star Line által a munkaszerződések és fizetési jegyzék alapján összeállított kimutatásban nem lelhető fel Reischl Mátyás neve.
„Az összes túlélőt a katasztrófa helyszínére hajnali fél négykor elsőként befutó RMS Carpathia vette a fedélzetére. A megmentettekről részletes lista készült. A kimutatásból azonban hiányzik Reischl Mátyás neve. Részleteiben is átkutattuk a Titanic első, másod- és harmadosztályú éttermeiben szolgáló alkalmazottak, sőt még a szobapincérek és stewardok listáját is. Reischl, vagy akár csak hasonló nevű alkalmazott nevével azonban nem találkoztunk” – mondta Elter Tamás.
Mindezek alapján kijelenthetjük: semmi bizonyíték nem utal arra, hogy akár egyetlen magyar nemzetiségű honfitársunk is utazott volna a Titanicon.
Forrás: explorerworld.hu