Egy monumentális festmény a raktárból
Előreláthatólag 2013 végére fejeződik be Zichy Mihály: Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál című, különleges művészettörténeti és történelmi értékű olajfestményének restaurálása.
2012. május 17-én, délben a Magyar Nemzeti Galéria B épületében, ún. vakkeretre feszítették a hatalmas, mintegy öt méter magas, három és fél méter széles vászonképet. A Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonában lévő műkincset a megújulás után a Gödöllői Királyi Kastélyban állítják ki. A terv szerint méltó helyre kerül majd, hiszen a királyi család életét bemutató állandó kiállításon kap helyet.
A restaurálás megkezdéséhez nagy segítség volt az 1,4 millió forintos pályázati támogatás, amit a Gödöllői Királyi Kastélyt működtető gazdasági társaság, 2011 novemberében nyert el a Nemzeti Kulturális Alap Múzeumi Szakmai Kollégiumtól. Az összeg azonban csupán a festmény megújulásának első, konzerválási munkálataira elegendő, így az illetékesek remélik, hogy sikerül a folytatáshoz szükséges anyagi támogatást is megszerezni.
Deák Ferenc, a „haza bölcse” 1876 januárjában halt meg. Holttestét a Magyar Tudományos Akadémia földszinti előcsarnokában ravatalozták fel, ahol Erzsébet királyné is lerótta kegyeletét, egy koszorút helyezett el és térdre ereszkedve imádkozott.
Az esemény hírére másnap a sajtóban arról cikkeztek, hogy ezt a patetikus jelenetet költői és festői módon kellene megörökíteni. Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter megbízta Zichy Mihály (1827-1906) festőművészt, hogy egy reprezentatív festményen örökítse meg az eseményt.
Az ekkor Párizsban élő Zichy nem volt jelen Deák temetésén, de hogy hiteles képet tudjon készíteni, Budapestre utazott. Találkozott a királynéval, hogy vázlatot készítsen róla és megtekintette az eseményen viselt gyászruháját, a temetkezési társaság pedig újra felépítette a ravatalt az eredeti helyszínen. A művész azt a pillanatot ragadta meg a festményen, amint a királyné elhelyezi koszorúját a ravatalon.
Zichy Mihály egy év múlva Párizsból hazaküldte a képet, ám mégsem mutatták be a nagyközönségnek, ugyanis a művész azt a cipruságat is ráfestette, amit állítólag Kossuth Lajos küldött Deák sírjára. Ez elfogadhatatlan volt a királyi udvar számára, így Zichynek át kellett festenie a képet.
1877 nyarán elkészült a „javított változat” és az Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál című olajfestményt elhelyezték a Nemzeti Múzeum 6. képtári termében, az úgynevezett Habsburg-teremben, a kiegyezés folytonosságának jelképeként.
A képet egy ideig a Magyar Tudományos Akadémián állították ki, majd eltűnt a nyilvánosság elől. Az idők során rossz állapotba került festményt, mostanáig a Magyar Nemzeti Galéria raktárában őrizték egy hengerre tekerve. Története olyan történelmi, művészettörténeti információval szolgál, olyan eszméket közvetít, melyek átadását a gödöllői kastély múzeuma küldetésének tekinti.
Forrás: ng.24.hu; Fényképezte: Tüske Boglárka/ kiralyikastely.hu