Maja sztélék üzenete
Napjainkban elárasztanak bennünket a különféle világvége jóslatok, gyakran nem is figyelünk rájuk, hisz eddig mindegyiket túléltük. De mi a helyzet a majákkal? Valóban világvégét jósoltak 2012. december 21-ére?
A ma ismert legtöbb sztélét (összesen 115) Calakmulban állították fel. A város a maja civilizáció virágkorának számító, i. sz. 7–9. században igen hosszú ideig a legnagyobb hatalmú Kígyó-királyság székhelye volt. A város 10. századi elhagyását követően a sztélék ledőltek, részben összetörtek. A város 1931-es felfedezése után, hatalmas kiterjedése mellett, éppen a sztélék nagy száma jelentette a szenzációt, hiszen erősen bíztak benne, hogy a rajtuk megőrződött szöveg föllebbenti a fátylat a város történetéről.
Repró: Gyarmati János
A fenti kérdésre is választ kaphatunk, sőt megismerkedhetünk a maják és más közép-amerikai népek teremtésmítoszaival, időszámításukkal, írásukkal, városaikkal a „Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen” előadássorozat keretében.
Yuknoom Took’ K’awiil Calakmul maja város királya uralkodói pompában: fejét hatalmas, állatfejes tollas dísz ékesíti, mellén ugyancsak uralkodói mivoltára utaló többsoros jade nyaklánc, övén jade mozaikból készült istenmaszk látható. Jobbjában dárdát, baljában kerek pajzsot tart. Ez és a lábai előtt kuporgó hátrakötözött kezű fogoly utal hadvezéri mivoltára. A mészkőből faragott, mintegy két méter magas sztélét hat másikkal együtt i. sz. 731. augusztus 22-én állították fel a calakmuli I. piramis lábánál, amely talán magának az uralkodónak a sírját rejti.
Rajz: Pillár Éva, fotó: Roboz László
A Néprajzi Múzeum évezredes régészeti leletei és saját terepen készült felvételei segítségével Gyarmati János, a múzeum Amerika-gyűjteményének muzeológusa, több mexikói és bolíviai kutatóprogramot vezető szakembere kalauzolja el az érdeklődőket e különös világba.
A maja városok terein, a piramisok előtt felállított 1,5–10 méter magas kőoszlopok vagy -lapok, azaz sztélék az adott város dinasztikus történetébe engednek bepillantást. Rajtuk a város uralkodói hirdették hőstetteiket, diplomáciai, házassági kapcsolataikat. Ezért is jelentett csaknem pótolhatatlan veszteséget, hogy Calakmulból az 1960-as években, tehát még a maja írás megfejtése előtt loptak el számos sztélét úgy, hogy a domborműves előlapot lefűrészelve megsemmisítették a sztélék oldalain levő feliratokat.
Fotó: Gyarmati János
Az ősi maják és más közép-amerikai népek világképéről és teremtésmítoszairól szóló előadást 2012. szeptember 12-én hallgathatják 17:30-kor a Néprajzi Múzeumban.
A további előadások időpontja ITT található.