Fotóművész kapta az idei Kölcsey-díjat
Korniss Péter Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotóművész kapta idén a Kölcsey-emlékplakettet; a Kölcsey Társaság által alapított elismerést a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen adták át a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szatmárcsekén, 2012. január 20-án.
Korniss Péter fotóművész kezében a Kölcsey-emlékplakettel, mellette felesége Korniss Edit, a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen a szatmárcsekei református templomban.
Fotó: Balázs Attila/ MTI
A Melocco Miklós szobrászművész által készített plakettet Jánosi Zoltántól, a Kölcsey Társaság elnökétől vehette át a fotóművész a község református templomában megtartott ünnepségen.
Korniss Péter pályafutása során 1961-től több évtizedig a Nők Lapja fotóriportere és képszerkesztője volt. Fotográfiái a National Geographic magazin amerikai és magyar kiadásában is megjelentek, de publikált a GEO, a Time és a Forbes magazinokban is. Fotóriporteri tevékenységén túl több fotográfiával kapcsolatos televíziós műsort készített. Első magyarországi kiállítása 1974-ben nyílt a budapesti Műcsarnokban.
A zömmel fekete-fehér technikával készített képein főként az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmódot ábrázolta, dokumentarista stílusban. Foglalkozott a vidékről Budapestre utazó és ott dolgozó vendégmunkások életével; az ebben az időszakban készült fényképeit A vendégmunkás (1988) című albumában adta ki.
A fotóművész számos szakmai szervezetben tevékenykedik: 1966-ban lett a Magyar Fotóművészek Szövetségének tagja, 1977 és 1980 között az egyik legjelentősebb sajtófotó-kiállítás, a World Press Photo zsűrijének volt tagja, majd 1983-tól ennek nemzetközi tanácsadó testülete hívta meg tagjai sorába.
Korniss Péter lett az első fotóművész, akit 1999-ben Kossuth-díjjal tüntettek ki. A fotóművész negyvenéves fotográfusi pályafutását összefoglaló Kötődés című albuma 2008-ban jelent meg.
„Az embert a fotográfia segítségével lehet a leghitelesebben bemutatni. Nagyjaink – így Kossuth, Bartók, Petőfi, vagy Ady – fényképekről megismert arcai itt élnek bennünk” – fogalmazott ünnepi beszédében Korniss Péter, majd hozzátette: „A fotográfia nemcsak portrékat őriz, hanem azt a világot is, ami körülveszi az embert, azt a kultúrát, amiben él.”
Az 1995-ben alapított Kölcsey-emlékplakettet a magyar művésztársadalom azon képviselői kaphatják meg, akik életművükkel nagyban hozzájárultak a hazai és az egyetemes kultúra gazdagításához. Tavaly Sebestyén Márta népdalénekes vehette át az elismerést; az eddigi díjazottak között volt például Görömbei András irodalomtörténész-esszéíró, Jankovics Marcell filmrendező, Szabó Dénes karnagy, Szilágyi István író, Nagy Gáspár költő Makovecz Imre építész és Csoóri Sándor költő is.
A szatmárcsekei templomban több százan emlékeztek arra, hogy a kéziratok tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 190 évvel ezelőtt, 1823. január 22-én fejezte be Szatmárcsekén a Himnuszt.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkek: Távoli világok szimbólumai a paraszti otthonokban
A National Geographic Magyarország magazinban az alábbi cikkek jelentek meg Korniss Péter fotográfiáival:
2004. július: Komárom – egy város két ország
2004. augusztus: A szalóki riviéra
2005. április: Kakasd
2006. augusztus: Zarándoklás a kápolnához
2007. június: Büszke jászok
2010. május: Magyarpolány
2011. Képekbe menekített idő