Diákok felfedezőúton
Afrikából elindulva, Paul Salopek végigjárja azt az utat, amit ember-őseink tettek meg. Bár még csak hat hónapja van úton, már követői is vannak: hatására egy új-mexikói iskola diákjai járták be lakóhelyüket.
Fotó: Linda Lynch
A külföldi tudósítóként sok országot megjárt, kétszeres Pulitzer-díjas amerikai újságíró, 2013. január 10-én, az északkelet-etiópiai Herto Bouriból indult útnak, onnan, ahol őseink éltek a középső kőkorszakban. Paul Salopek az „Out of Eden Walk” ideje alatt száz mérföldenként meséli el az átélt kalandokat, de hanganyagokkal és panoráma felvételekkel is tarkítja online „mérföldköveit”.
Az új-mexikói Columbus általános iskola hatodikos diákjai is az interneten követik Paul útját. A feltöltött, megfigyelt helyszínek, emberek és kultúrák meglehetősen távoliak az amerikai hagyományoktól, mégis, a diákok kapcsolatot fedeztek fel saját világuk és azok a helyek között, ahol Paul gyalogolt. A kalandor hatására a diákok is felfedezőútra indultak. Paul inspirációjára a gyerekek először térképeket készítettek a lakóhelyükről és a számukra fontos helyszínekről, beszélgettek a helyiekkel, azután összehasonlították saját környezetüket távoli vidékekkel. Rájöttek: az emberek hasonló nehézségekkel küzdenek meg szerte a világon.
Az interneten keresztül időnként lehetőség nyílt arra is, hogy a diákok közvetlenül kommunikálhassanak Paullal és kérdéseket tehessenek fel neki. Leggyakrabban a kulturális hasonlóságokra voltak kíváncsiak. Amikor például Paul a muszlimok esküvőjén járt pörgő táncról mesélt, ez emlékeztette őket az új-mexikói tradicionális násztáncra, a quincearneras-ra. A diákok mindezek hatására megszervezték saját felfedezőútjukat városuk szélétől egész a közeli mexikói határig.
Fotó: Linda Lynch
A gyerekeket tanárnőjük, Kim Perea kísérte el: „Egy elhagyott úton, bokrok és gazok között haladtunk. Erősen tűzött a Nap, ráadásul a kígyókkal is vigyáznunk kellett. Hamarosan előtűnt a hatalmas acélkerítés, amely az USA és Mexikó között húzódik. Találkoztunk egy határőrrel, aki barátságos volt, de nem akart nekünk interjút adni. Így a határon összegyűlt osztály, a szomjuk oltása után visszafordult Mexikóba. Aztán az „Out of Eden Walk” tiszteletére csináltunk egy saját „mérföldkövet”, egy nagy, kerek fényképpel ünnepeltük a kis utunkat. A diákok más módon soha nem fedezték volna fel, hogy milyen könnyű alaposan megfigyelni a környezetünket és tudatában lenni a részleteknek, valamint hogy világunk felfedezése a saját lakónegyedünk megismerésével kezdődik.”
Forrás: Out of Eden Walk
Kapcsolódó cikkek:
30 millió lépés őseink nyomában