Karácsonyi stressz
Karácsony ünnepe alkalmat nyújt az egymásra való odafigyelésre, a szeretet, elismerés kifejezésére, az érzelmi feltöltődésre.
Fotó: dreamstime
„Sokan mégis feladatként, sőt teherként élik meg a szeretet ünnepét. A meghittség és a nyugalom helyett az elvárásoknak való megfelelés kényszere és a feszültség az, ami körbelengi az ünnepeket. A karácsonyi stressz egyre általánosabb jelenség, korunk egyik népbetegségévé vált” – mondta Stauder Adrienne, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének docense.
Egyre fontosabbá válnak a külsőségek, a megvásárolható értékek előtérbe kerültek a belső értékekhez képestest. A helytállás ilyen kiemelt alkalomkor hangsúlyossá válik, szinte már presztizskérdés. A nőkre ilyenkor nagyobb nyomás nehezedik, ők ugyanis inkább magukra veszik ezeket az elvárásokat, felelősséget éreznek azért, hogy minden rendben menjen, nekik kell a hangulatot megteremteni, sütni, főzni, ajándékokat vásárolni.
Az emberek többsége hajlamos azt a hibát elkövetni, hogy többet tervez be, mint amennyit reálisan meg tud valósítani. Ez a túlvállalás igaz az anyagiakra is, sokan többet költenek, mint amennyit megengedhetnek csak azért, hogy mindenkinek megfeleljenek, ugyanakkor egyre kevesebb idő és energia marad az ünnepi előkészületekre és mindezek után éppen arra nem marad idő, ami a legfontosabb lenne, hogy szeretetet, figyelmet fordítsanak környezetükre, így gyakori a csalódás is – hívja fel a figyelmet a szakember. Ez sok feszültséghez, konfliktushoz, felesleges stresszhez vezet.
„Egy családot boldogabbá tesz egy mosolygós, kiegyensúlyozott anyuka, mint két tál sütemény – hozta fel példaként a Magatartástudományi Intézet docense – majd így folytatta: Az ajándék te magad légy! Ennek kifejezésére alkalmasak a különböző úgynevezett szeretet nyelvek, vagyis az elismerő szavak, a minőségi idő, a személyre szabott ajándékok, az apró szívességek és az érintés. A karácsony egy kiváló alkalom arra, hogy ezeket alkalmazzák.”
Stauder Adrienne, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének docense.
Fotó: Kovács Attila-Semmelweis Egyetem
Stauder Adrienn azt javasolja, hogy mindenki álljon meg egy pillanatra és figyeljen magára: próbálja megőrizni tisztán látását. Ossza el a feladatokat, gondolja át, hogy mi az, amibe érdemes energiát fektetni. Mérlegelje, hogy mik a reális elvárások, mi az, amivel valóban örömet tud szerezni másoknak. Azt is érdemes átgondolni, mi a legrosszabb, ami történhet, ha nem felel meg minden elvárásnak. Nehéz ugyan, de próbáljunk figyelni arra, hogy a fáradtság és az idegesség ne uralkodjon el rajtunk.
Fontos, hogy az ünnepek alatt mindenki szakítson időt magára. A legtöbb embernek szüksége van egy kis visszavonulásra, feltöltődésre. Jót tesz egy séta, kirándulás a szabadban, hisz a mozgás önmagában is az egyik legtermészetesebb stresszoldó.
Forrás:semmelweis.hu