Télűzés a farsang végén
A busójárás leglátványosabb programjaival, Mohácson 1100 jelmezes részvételével űzik a telet és köszöntik a tavaszt.
Miniatűr busómaszkok Élő József mohácsi műhelyében 2014. február 27-én. A népi iparművész huszonöt éve készít búsóálarcokat és busóalakokat.
Fotó: MTI/ Sóki Tamás
A mohácsi busójárás 2009 óta szerepel az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listáján. 2014-ben hat napon át mintegy 950 busó és további 150 maskarás búcsúztatja a telet. A hétvégén volt busó lakodalmas, busó avatás, főtéri máglyagyújtás, a farsangi koporsó vízre ételére.
Busók érkeznek csónakjaikkal Mohácsra, 2014. március 2-án.
Fotó: MTI/ Mohai Balázs
A sokácok (horvát népcsoport) messze földön híres farsangi fesztiválját egy 1783-as feljegyzés említi először. A legenda szerint a mohácsi sokácok furfangos ősei a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. Álruhát öltve tértek vissza a folyón átkelve és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.
A mohácsi jelmezesek hétfőn már házról házra járva mutatják be télűző tudományukat, a farsang utolsó napján, húshagyó kedden pedig újabb máglyán elégetik a zord évszakot szimbolizáló koporsót.
Idén március 5-én, hamvazó szerdával megkezdődik a húsvét előtt böjti időszak.
Forrás: MTI/ ng.24.hu