Megnyílik a Valide sultana!

A Múzeumok Éjszakáján nyitják meg a restaurált Valide sultana fürdőromot, Egerben.
Fotó: eger.hu
A több helyiségből álló fürdő maradványainak feltárását már az ötvenes években megkezdték, majd leálltak a munkálatok, és ekkortól csak egy palatető védte a területet. A belvárosi rekonstrukciónak köszönhetően azonban 2014-ben a fürdőrom teljesen új védőszerkezetet kapott. Fontos szempont volt, hogy védett legyen az időjárás viszontagságaitól, esztétikailag illeszkedjen a környezetbe, és látogatható legyen a közönség számára. A februárban kezdődő munkák alatt a legnagyobb nehézséget az acélszerkezet alapozása jelentette, de sok időt vett igénybe a szomszéd épületek állagmegóvásához szükséges résalapok készítése is.
A faburkolathoz szükséges, közel negyven köbméternyi, fa Finnországból érkezett, a védőszerkezet skandináv jelleget kapott.
A Valide sultana fürdőről először Evlia Cselebi tesz említést, 1664-ben. Épp csak megemlíti a belső vár kapuja alatt a hídfőnél a Valide szultana női gőzfürdő kupolájáról tesz említést. Építésének időpontjáról nincsenek pontos információk, valószínűleg az egri török uralom kezdetén. Arnaut pasa idejében épülhetett, aki édesanyjáról, a validéről nevezte el a fürdőt, aki a szultán után a legfontosabb személy volt, a hárem úrnője és legfőbb parancsolója.
Molnár József, török műemlékekkel foglalkozó kutatásaiból kiderült, hogy az épület rendeltetésszerű használata a XVII. század végén megszűnhetett, elhagyatott állapotba került, és csupán a szegények jártak ide, fájó tagjaikat gyógyítani.
Eszterházy Károly érsek (1762-1799) javított az épület állagán és két „fürdőszobát” építtetett. Későbbi utódja Pyrker János László hivatali ideje alatt (1826-1847) újabb fürdőhelyiségekkel bővült a hely. A fürdő egyre népszerűbb, és 1838-ban a helyiek már arról panaszkodnak, hogy nehezen kerülnek sorra.
Nincsenek adatok arról, hogy a fürdő mikorra válik használhatatlanná, erről még Rómer Flóris régész sem ír, amikor 1863-ban elkészíti a terület maradványainak felmérését.
A Gerő Győző, törökkori régész által vezetett 1958. és 1962. évi feltárások során szépen megmutatkozott az épület alapja és a falak. Ekkortól többször is napirendre került a terület rekonstrukciója, ami végül is 2014-ben valósult meg.
Idén, június 21-én rendezik meg a Múzeumok Éjszakáját, ahol este 6 és hajnali 2 óra között Magyarország több mint 300 múzeuma és kiállítóhelye, csaknem 4000 programmal várja az érdeklődőket.
Forrás: ng.24.hu