A Tádzs Mahal titkai

Sáh Dzsahán uralkodó nyári palotájának maradványaira leltek a 350 éves Tádzs Mahallal szemközt.
Fotó: Archaeological Survey of India
Az indiai Mogul birodalom ötödik uralkodójának nyári palotája egy baradari, vagyis olyan pavilon, amelyen szabadon átáramolhat a levegő. A felfedezés helyéül szolgáló, ötszáz éves kertről, a Mehtab Bagh-ról úgy tartják, az uralkodó kedvenc helye volt, ahonnan éjszaka a Tádzs Mahalt szemlélhette, amit 1631-ben elhunyt felesége tiszteletére építtetett.
„Az építményre éppen a Tádzs Mahallal szemben leltünk rá, mely tovább erősíti azon nézetünket, hogy a mogul uralkodó azért építtette ezt a helyet, hogy innen gyönyörködhessen a folyópart mellett elterülő Tádzs látványában. A hely valószínűleg az áradások vagy az építmény alatt található üregek miatt süllyedt a felszín alá” – mondta az Indiai Régészeti Szolgálat (ASI) illetékese a Times of India napilapban.
A Mehtab Bagh (Holdvilágos Kert) a fekete Tádzs legendájához kapcsolódik. Egyes kutatók úgy vélik, Sáh Dzsahánnak nem állt szándékában halála után feleségével egy helyen, a Tádzs Mahalban, nyugodni, hanem egy másik, fekete márványból épült Tádzs Mahalt kívánt építtetni.
Jean Baptiste Tavernier francia utazó említette először írásaiban a Fekete Tádzsról szóló elképzelést, amikor 1665-ben Agrában járt. Az elképzelést tovább erősítette, amikor 2006-ban régészek megfigyelték, hogy a Holdvilágos Kertben található medence sötét árnyalatban tükrözi vissza a fehér mauzóleum képét, ez vezetett ahhoz a feltevéshez, hogy a Jamuna folyó túlpartján fekvő Mehtab Bagh megfeketedett márványai nem mások, mint a félbehagyott építkezés alapjai. Az ASI egyik illetékese szerint azonban soha semmilyen történelmi bizonyíték nem támasztotta alá egy fekete Tádzs létezését.
Az 1990-es években zajlott korábbi ásatások során előkerült egy nyolcszögletű tartály és a hozzá tartozó 25 szökőkút, egy kisebb központi tartály és egy baradari maradványai a kert keleti részlegében.
Forrás: ng.24.hu