Technológiai vívmányok és emberi kapcsolatok
Az emberek technológiához való hozzáállása folyamatosan változik, ennek bemutatására készült el Magyarországon is a Samsung a Techonomic Index elnevezésű reprezentatív felmérését.
Fotó: Samsung
A kutatás nemcsak arra derített fényt, hogy mennyi időt töltünk a különböző elektronikai eszközök használatával, hanem arra is, hogy ez mennyiben befolyásolja társas kapcsolatainkat.
Egy átlagos háztartásban 15 elektronikai készülék található, ezekre átlagosan 55 194 forintot költöttek az elmúlt negyedévben a válaszadók. A felmérésben résztvevők átlagosan 10-11 órát használják a különböző háztartási és szórakoztató elektronikai készülékeket, munkaidőn kívül. A kérdezettek csaknem kétharmada (66 %) úgy gondolja, hogy a technológiai újdonságok (mobiltelefon, közösségi média, e-mail) közelebb hozta őket családjukhoz, ötven százalékuk szerint a mobil technológiának (mobiltelefon, táblagép) köszönhetően sokkal többet beszélnek a közvetlen családtagjaikkal, így jobban meg is értik egymást. A megkérdezett felnőttek több mint fele legalább napi szinten tartja a kapcsolatot a szüleivel, a testvérek egymást között két-három naponta, a nagyszülőkkel már csak hetente beszélnek.
Kommunikációs eszközök használata a kapcsolattartásban az Európa Unióban, a Samsung Techonomic Index felmérése alapján..
„A hazai trendek követik a nyugat-európai országokban tapasztaltakat. Az eredmények alapján pedig egyértelműen kijelenthetjük, hogy a család és a családi kapcsolatok még mindig első helyen szerepelnek a magyar emberek életében” – mondta el Hammer Ferenc, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének szociológusa.
A családi kapcsolatok továbbra is szorosnak nevezhetőek, még annak ellenére is, hogy a válaszadók közel kétharmada (64 %) nem él ugyanazon a településen. A családi kapcsolatok tekintetében eltérés figyelhető meg a különböző európai nemzetiségek között: az olaszok és a spanyolok sokkal jobban kötődnek szüleikhez, egyharmaduk (38 % és 36 %) ugyanis naponta többször is beszél velük. Ugyanez a magyarok 31 százalékára jellemző.
Gyerekek és szüleik kapcsolattartása kommunikációs eszközökkel az Európai Unióban, a Samsung Techonomic Index felmérése alapján.
Hammer Ferenc szociológus, aki a mindennapi élet formáit, gyakorlatait kutatja elmondta, hogy nem meglepőek a kutatási eredmények: „Magyarországon a telefonálás a családi élet egyik legfontosabb kommunikációs csatornája, a partnerek, házastársak között a leggyakoribb, Európában ezzel ellentétben a szülőkkel telefonálnak a legtöbbet. A barátokkal való kommunikáció eszköze az SMS, bár egyre jobban előtérbe kerül az e-mail vagy a különböző közösségi csatornák.”
A kutatás ugyanakkor arra is rávilágított, hogy a kapcsolatok fenntartásában a közösségi média, vagyis a minél több ember elérése, is egyre inkább felértékelődik. A válaszadók negyede közösségi csatornákon keresztül kommunikál partnerével, házastársával. Elmondható, hogy míg Magyarországon a megkérdezettek túlnyomó része (78 %) véli úgy, hogy a közösségi média (elsősorban a Facebook) révén jobban megérteti magát családtagjaival, ez a részarány Európa-szerte mindössze 28 %” – tette hozzá Hammer Ferenc szociológus.
Érdekesség, hogy a technológiát nemcsak kapcsolatteremtés, hanem a kapcsolat lezárásában is igénybe veszik az emberek, 7 százalék SMS-ben szakít partnerével.
A technológiai újdonságokat sokszor a közvetlen kommunikáció megrontójának bélyegzik, a felmérés azonban éppen az ellenkezőjére világított rá. Annak ellenére, hogy egy átlagos háztartásban 15 elektronikai készülék található, a TV például, képes összehozni a családot, a válaszadók közel fele ugyanis mindennap közösen tévézik, ráadásul minden ötödik ember videojátékozik is a gyermekével.
„A kapcsolattartás fontos esete, amikor nem csupán praktikus ügyintézés, hanem a személyes jelenlét helyettesítése történik infokommunikáció révén. Hazánkban a megkérdezettek több mint fele szokott lefekvéskor a személyes jelenlétet pótló telefonhívással jó éjszakát kívánni szeretteinek (ez az EU-ban 44 %), és nálunk a videohívás és Skype is ugyanúgy ezt a célt szolgálja a családi életben” – emlékeztetett Hammer Ferenc szociológus.
Forrás: ng.24.hu