Magyar építészek díja
A svájci központú Holcim Foundation által kiírt, 2014-es fenntartható építészeti pályázaton két magyar építész is díjat kapott.
Illusztráció: holcimfoundation.org
Október 16-án adták át a 2 millió dollár összdíjazású, negyedik alkalommal meghirdetett Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny afrikai és közel-keleti régiójának díjait Bejrútban. A versenyen a pécsi Szabadics Attila és Rácz Mónica (ArchSus Csoport) a menekülttáborokban létesítendő egészségügyi központ és iskola tervét különdíjjal jutalmazták.
Szabadics Attila és Rácz Mónica
Fotó:holcimfoundation.org
A több mint hetvenezer főt befogadó délkelet-mauritániai Mbera menekülttáborban létesítendő egészségügyi központ és iskola tervében lévő könnyen felállítható sátrak hozzájárulnak az ott élők életkörülményeinek könnyebbé tételéhez. Fázisváltó anyagokkal működő akkumulátorok biztosítják a megfelelő hőmérsékletet a sátrakban a forró napokon és a hideg éjszakákon, további energia felhasználása nélkül.
A pályázat a zsűri értékelése alapján azért kapta meg az elismerést, mert a terv az intelligens technológiai fejlesztést ötvözi a szociális célokkal, és egyszerű, de hatékony eszközökkel teheti könnyebbé a félsivatagi és sivatagi területen lévő menekülttábori életet. Különösen két technikai szempontot emeltek ki: a sátrak könnyű szerkezete, egyszerű összeállíthatóságuk, valamint a fázisváltó anyagokkal működő akkumulátorok.
2014-ben az európai régióban „Next Generation” kategóriában negyedik helyezést ért el Dankházi András „Szimbiotikus vízszolgáltatás és tájregeneráció” című munkája. A terv konkrét problémára kínál megoldást: az épület a környező hőerőművekből kibocsájtott hűtővizet hasznosítja újra sótalanítással úgy, hogy az ivóvíz-előállítás után fennmaradó magasabb sókoncentrációjú vizet a struktúra megőrzésére és a környező sós mocsárkert táplálására fordítja, a tetőre tervezett, hőcserével üzemeltetett medencék tovább csökkentik az erőművekből kifolyó víz környezeti hatását. A versenyen már korábban is születettek magyar sikerek: a 2008/2009-ben Janesch Péter projektje megnyerte az európai regionális döntőt.
Magera Ottó, a Holcim Közép-Kelet-Európai Régió ügyvezető igazgatója elmondta: „Rendkívüli öröm, hogy a világverseny két régiójában is, sőt mindkét kategóriában sikereket értek el magyar szakemberek.”
Az aranyérmes tervet a török ONZ Architects iroda építésze, Onat és Zeynep Öktem készítette: az ökológiai park Ankara ipari körzetében valósulhatna meg, minimális környezeti beavatkozással hozna létre közösségi teret. A dobogó második helyén a libanoni Raëd Abillama Architects végzett egy bejrúti fenyves park rehabilitációjának tervével.
A Holcim Awards versenyt a világ vezető műszaki egyetemeivel együttműködve rendezik meg. A Holcim Foundationt a több mint 70 országban működő Holcim-csoport támogatja, a verseny független a vállalat kereskedelmi érdekeitől. A Holcim a világ egyik vezető cementgyártó vállalata, emellett beton- és aszfaltgyártással is foglalkozik. Magyarországi vállalata hazánk egyik vezető építőipari alapanyaggyártó cége.
Forrás: ng.24.hu