Egy dokumentarista fotográfus módszerei
Képszerkesztőként kezdte, majd egyetemre járt, fotózott, újságoknak dolgozott, díjakat nyert, és ma tanfolyamokon adja tovább tudását.
Ami Vitale pár napot töltött a képen látható Subitaval és családjával Indiában: „Egyik este amikor besötétedett egy fél tucat fotográfus vette körül Subitat és semmi más nem érdekelte őket, csak a ’jó kép’ elkészítése. Érkezésükkor még csak nem is köszöntek, csak egy dologgal, a különböző kamera beállításokkal voltak elfoglalva. Subita később elmondta, hogy egy zsákmánynak érezte magát, akire vadásznak. Ha a fotográfusok pár órát eltöltöttek volna vele nem egy képpel, hanem egy történettel tértek volna haza.”
Fotó: Ami Vitale
Ami Vitale, talán a legismertebb kortárs dokumentarista fotográfus, rendszeresen dolgozik a National Geographic Society-nek. 2014 októberében Melissa Farlow-val közösen tartott workshopot New Yorkban, amin én is részt vettem. Farlow 15 évig volt a National Geographic fotográfusa, ma szabadúszóként dolgozik.
A „Storytelling Photography” című National Geographic Traveler seminar igazán nagy élmény volt, különösen, hogy személyesen is megismerkedhettem e két fotográfussal, történeteikkel és szakmai útjukkal.
„A fotózás nem a fényképezőgépről szól, és nem is a gyönyörű képekről, hanem történetekről. A fotográfia egy figyelemfelhívó eszköz, amely segít megértetni más kultúrákat, közösségeket, a helye ahol élünk” – kezdte előadását Ami Vitale. Miközben járja a világot és fényképez, tanfolyamokat tart és igyekszik segíteni abban, hogyan tehetünk teljesebbé egy történetet a fotográfia által.
A fotográfus közreadta öt tanácsát, amit azoknak szánt, akik utazásaik során dokumentarista történeteken szeretnének dolgozni.
1. Adj időt magadnak!
A csodálatos képek titka az idő és a türelem. Tölts el egy helyen minél több időt, hogy jól megismerhesd. Többet látsz és érzékelsz, ha sokáig időzöl az adott területen, mintha sietve mindent látni szeretnél.
2. Teremts kapcsolatot!
Sikeres képek soha nem teleobjektívvel, nagy távolságból születnek. Ismerd meg azokat, akiket fényképezel! Tölts időt velük, hogy megismerjétek egymást! Bármilyen egzotikus helyen jársz és emberekkel találkozol, keresd a közös pontokat!
3. Kutass érdekes történetek után!
Helyi újságokból rengeteg információt lehet megtudni, és inspirációt meríteni olyan helyekről, emberekről melyeket még nem sokan örökítettek meg.
4. Oszd meg a munkádat!
Ossz meg pár képet akár nyomtatva, akár digitálisan azokkal, akikről felvételeket készítettél. Örülnek neki, és később is szívesen látnak, ha visszatérsz fotózni.
5. Élvezd a pillanatot!
Fontos a jó fénykép elkészítése, de ugyanannyira fontos, hogy élvezzük is azt, amit csinálunk. Olyan témát válasszunk, amiben örömünket leljük és amivel azonosulni tudunk. Ez pozitív kisugárzást ad, amivel jó hatással leszünk a környezetünkre és a saját munkánkra is.
Hajnali gyertyagyújtási szertartás a 14. Dalai Láma monostorában, McLeod Ganj, India
Fotó: Esther Horvath
Saját tapasztalatom a dokumentarista fotózás során, hogy bármilyen téma érdekeljen is bennünket bátran lépjünk kapcsolatba azzal a csoporttal, akiket fényképezni szeretnénk. Fontos, hogy nyíltan mondjuk el, mit szeretnénk csinálni, hogyan szeretnénk fotózni és felhasználni a képeket. Bármilyen országban jártam az őszinte érdeklődést mindenhol örömmel fogadták.
Írta: Esther Horvath