Megújul a pécsváradi kolostorvár
2014. december 31-én zárul az „Élmény vár Szent István és a bencések korában a Pécsváradi Élményvárban” című projekt.
„Jelenleg 80-90 százalékos készültségben vagyunk, így mindenképpen le tudjuk majd zárni a pécsváradi kolostorvár modernizálását, élményelemeinek kialakítását az év végére” – mondta el a műemlékem.hu magazinnak Gászné Bősz Bernadett, az intézmény szakmai vezetője. „A munkálatoktól függetlenül természetesen nyitva tartunk, várjuk az egyéni és csoportos látogatókat is, valamint a szálloda és étterem is üzemel, immár csaknem teljesen felújítva” – tette hozzá.
A pécsváradi kolostorvár fejlesztése tavaly ősszel vette kezdetét, miután a projekt az Új Széchenyi Terv Dél-Dunántúli Operatív Programja keretében 287 millió forintos pályázati támogatást nyert el. A beruházás a szállodarész felújításával kezdődött, a palotaszárny építési, helyreállítási, munkálatai következtek. A megszépült várba számos turisztikai attrakció készült, amelyekkel elsősorban a bencés rend, a vár első lakóinak életét szeretnék feleleveníteni. Helyet kap a létesítményben bencés gyógyteázó és gyógyfőzetkészítő helyiség, illat- és sókamra, bencés gyógytevékenységet bemutató hely, látványkonyha korabeli főző- és sütőeszközökkel, kovácsműhely látványkovácsolással, várudvari látványelemek, a múzeumban pedig a Szent Korona másolatát is kiállítják majd. A várszálló felső emeletén zarándokok szállhatnak meg, ugyanis Pécsvárad a Magyar Zarándokút egyik állomása.
„A látogatók számára az udvaron a leginkább szembeötlő látványelem az új rendezvénytér, amit a jövőben Hodálynak nevezünk. Ennek a bemutatása decemberben lesz, amikor adventi várvásárt rendezünk majd a több mint 200 négyzetméteres térben, amely a korábbi apáti palota alapjára épült. A pinceszint tehát eredeti középkori, itt kap helyet a kőtárunk” – ismertette Gászné Bősz Bernadett.
A pécsváradi kolostorvár az ezeréves évfordulóra megújul, hiszen 1015-ből származik a bencés apátság alapító oklevele, ami a 998-as alapítást írásban is rögzíti. A monostorban – ami nem csak korai alapítása miatt fontos helyszín, hanem azért is, mert itt nevelték a kisgyermekkorában megvakított II. Bélát, akinek az ágán még több mint másfél évszázadig uralkodott az Árpád-ház – a 11. század kezdetétől folyt gyógyító tevékenység, így a magyar orvos-gyógyszerész-kórháztörténelemnek is a bölcsője.
Tobábbi információkat és fotókat a műemlékem.hu oldalon találhatnak.