Középkori világ nyílik a palota alatt
Új bejáratot nyit a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma a királyi palota déli részén.
A Vármúzeumban a rövidesen véget érő munkálatok után, 2014. december 20-tól a 15. századba csöppen a látogató – írja a műemlékem.hu magazin. Az új bejáraton keresztül a Király pince valódi középkori hangulatot áraszt nyers kváderfalaival, alig megmunkált sziklafelületeivel – ám jó ha tudjuk, hogy hajdan ez nem pince, hanem fedetlen térség, a középkori palota egyik udvara volt.
„Sajnos írásos adat nem maradt fenn ezzel az udvarral kapcsolatban, így a funkcióját sem ismerjük. Építészeti elemei arra utalnak, hogy Zsigmond uralkodása alatt, a 14. sz. végén -15. század első harmadában alakították ki. A pince belső oldalát alkotó, kváderkövekből rakott támfal a középkori királyi palota délkeleti részét övezte. A felette álló épületek homlokzatából erkélyek nyíltak, illetve fedett, a falsíkból kiugró, erkélyszerű latrinák. Utóbbiak mind elpusztultak, fennmaradtak viszont az alattuk a falban kialakított függőleges csatornák és a sziklába vágott emésztőgödrök” – mondta el a műemlékem.hu magazinnak Magyar Károly, az intézmény régésze.
Fotó: Kovács Olivér
Az udvar rendeltetése nem ismert, de azt tudjuk, hogy nem a palota legimpozánsabb udvarai közé tartozott, ám talán az épületegyüttes egyik legnyugodtabb zuga lehetett a várhegy délkeleti sarkában. Kívülről kőfal kerítette, a másik oldalról a palota tömbje, így kellemes, szélmentes rész volt.
A palotának ezt a részletét a török korban még használták, erre az a bizonyíték, hogy az emésztőgödrökből hiányzott a középkori leletanyag, ellenben volt 17. századi – vagyis addig még rendszeresen tisztították. Buda 1687-es visszafoglalásakor az udvar az enyészetté lett: először spontán kezdett feltöltődni, majd a barokk kor második felében, az új palota újjáépítése során tovább töltötték, s épületet emeltek fölé, a külső oldalon új falat emelve egy pincét alakítva ki.
Ennek az úgynevezett Király pincének a feltárására és helyreállítására csak a múlt század ötvenes- hatvanas éveiben került sor, Gerevich László régész és Gerő László építész vezetésével. Ekkor rekonstruálták a gótikus erkélyt is, amely hajdan valószínűleg magasabban állt, ám a boltozatos térben csak így lehetett bemutatni. A pince elhelyezkedése, nehézkes megközelíthetősége miatt nem volt része a megszokott látogatói útvonalnak. Az utóbbi időben romló műszaki állapota miatt már amúgy is felújításra szorult és erre a Várkert bazár felújítása, illetve a mozgólépcső, valamint lift megépítése adott alkalmat.