Budapest világörökségi veszélytérképe
2015-ben elkészül Budapest világörökségi területének veszélyeztetettségi térképe.
Fotó: Profimedia
A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke az MTI-nek adott interjújában elmondta, hogy első lépésben az Andrássy út műemlék épületeinek állapotát mérik fel. „Volt olyan sajnálatos baleset, amelynél nem tudott az állam megfelelő időben közbelépni. A hasonló esetek megelőzését szolgálná ez a térkép.” A munka menetét így vázolta az elnök: „A központ először egyezteti az adott önkormányzattal a veszélyben lévő ingatlanok helyzetét, aztán szakmai tanácsokkal, a lehetőségek bemutatásával igyekszik segíteni a fejlesztőket, lakóközösségeket, hogy továbbléphessenek a munkában.”
Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
A térkép a tervek szerint januárban készül el, és tartalmazni fogja, melyek a veszélyben lévő ingatlanok, melyek az első teendők. Sághi Attila véleménye szerint a néhány ezres épületállományból néhány százzal tudnak majd érdemben foglalkozni, és csupán egy tucat esetében lesz majd szükség valóban beavatkozásra.
Elmondta, hogy támogatási ösztönző rendszer kidolgozását is tervezi a kormányzat, erről Puskás Imre helyettes államtitkár beszélt a tűzkárt szenvedett Andrássy úti házra kerülő ideiglenes tető elkészítésekor. Akkor elhangzott, hogy kedvezményes adózással vagy csökkentett áfa-kulccsal szeretnék segíteni a beruházókat.
„Azt remélem, hogy tíz esetből kilencben ez a program a magánszereplőt fogja segíteni, hogy befejezze vagy elindítsa a beruházást. Ha ez nem sikerül, akkor az államnak kell majd közbelépnie – vélekedett Sághi Attila, majd hozzátette – az elképzelések szerint szükség van a fővárosihoz hasonló országos térkép elkészítésére is, amely az elkövetkezendő évek feladata lesz.”
Vidéki tervekről elmondta, hogy Majkon elkészül a remeteséghez vezető út, a parkoló és a kapcsolódó szolgáltatások kiépítése. Sirokon látogatható lesz a barlangvár és a felső vár, Somogyváron elkészül a romterület kisebb mértékű rekonstrukciója és az új látogatóközpont. Dégen és Dobán befejeződik a kastélypark rekonstrukciója, Edelényben a fejlesztés harmadik üteme. Ozorán az év végére elkészül az egykori várkastély várfala, de lesz színpad és új múzeumi rész is.
Megkezdődik a kastélyprogram tervezési fázisa is. Fél év, amíg a központ átveszi a helyszíneket, ezt egyeztetési folyamat követi az állami szereplők, a közreműködő szervezetek, a helyi önkormányzatok, a helyi gazdasági szervezetek és a potenciális gazdasági partnerek között.