A megújuló Román Csarnok
A hetven éven át látogatók elől elzárt, raktárként használt Román Csarnok egyik fontos eleme a Szépművészeti Múzeum felújításának.
„Körülbelül háromezer műtárgyat csomagolunk el a következő hetekben, ezek egy része külső raktárakba kerül, ám a legértékesebbek maradnak az épületben: itteni raktárak és tárolásra átalakított helyeken, például a Barokk Csarnokban. A Román Csarnokban időközben kezdetét vette a gipszmásolatok takarítása, porszívózása, hiszen némelyiket több évtizedes porrétegtől kell megszabadítani – mondta el a műemlékem.hu magazinnak Lévay Zoltán, a Szépművészeti Múzeum sajtófőnöke. Tulajdonképpen csak a most folyó, előkészítő munkálatok befejezése után, néhány hét múlva kezdődhet el az épület tényleges felújítása és bővítése.”
2015. február 15-én éjfélkor három évre bezárult a látogatók előtt az intézmény kapuja. A felújítás előkészületei azonban már hónapokkal korábban elkezdődtek. Az átfogó rekonstrukció során korszerűsítik a múzeum elavult fűtőrendszerét, klimatizálják a kiállítótermek egy részét, felújítják Román Csarnok feletti tetőszerkezetet, a térszínt alatt pedig új kiállítóteret alakítanak ki. Bővül a raktározási helyek száma, új közönségforgalmi terek épülnek, és ennek megfelelően megváltozik majd a látogatási útvonal is.
A hetven éven át lezárt, raktározásra használt, Román Csarnok bazilikális templomteret idéző, gazdagon kifestett teret eleve az adott kor divatos gipszmásolatainak bemutatására tervezték. A gipszöntvényekkel igyekeztek a száz évvel ezelőtti látogatóknak megidézni mind az európai, mind a magyar, elsősorban középkori építészettörténetet. A felújítás után ezek többsége máshová költözik, sőt, már 2018 előtt is, hiszen például a középkori gipszmásolatok egy részét Komáromba, a Csillagerődben kialakított kiállítóhelyre költöztetik, másik része pedig a Szabolcs utcában kialakított restaurálási és raktározási központ látványraktáraiba kerül majd. A csarnok egyébként még a II. világháború utolsó évében megsérült, teteje beszakadt, s ezután nem állították vissza eredeti pompájába.
Fotókat és time-lapse videót a munkálatok kezdetéről a műemlékem.hu magazin cikkében láthatnak
Írta és fényképezte: Kovács Olivér