Legyen egy slow napunk!
Egyre gyorsabb tempóban éljük mindennapjainkat, egyre több tennivalót végzünk el, mégis állandó lemaradásban vagyunk. Vajon bírja emberi szervezetünk ezt az őrült hajtást?
„Az információ adagolásnak az üteme messze meghaladja az ember élményfeldolgozási képességét, én azt hiszem, ezzel közönyt idéz elő, ezzel elbénítja az ember reakciókészségét” – mondta Popper Péter pszichológus egyik előadásában.
Vagyis éltünkben inkább a minőség elvét kellene követni a mennyiség helyett? A 20. század végén egy csoport ezt felismerte, és mára nemzetközivé vált Slow mozgalom néven, egy olyan életformát hirdet, melynek célja a lassulás, az élet tudatos élvezete. A 1986-ban egy olasz újságíró, Carlo Petrini tiltakozott Róma történelmi belvárosában megnyíló újabb gyorsétterem ellen. Meghirdette slow food mozgalmát a fast food ellenében. Ekkor még csak a lassú kényelmes étkezés állt a tevékenység középpontjában majd később olyan területek is bekapcsolódtak, mint az utazás, gyereknevelés, médiafogyasztás, design. Ma már vannak lassú városok, lassú olvasás, lassú sport, lassú iskola, lassú blogolás is.
A világszerte népszerű filozófia Magyarországon 2012-ben jelent meg, ekkor alakult a Slow Budapest mozgalom Krajcsó Nelli vezetésével. Nelli a kommunikációs szakmában dolgozott, ahol hamar úgy érezte, hogy a folyamatos nyomás, teljesítménykényszer alatt nem tud kiegyensúlyozottan létezni. Változtatni akart, mert rájött, hogy a tartalmas élet olyan apró dolgokon múlhat, ami egyébként evidensnek tűnik, ám mégsem vesszük észre. Ahogy a magyarországi mozgalom szlogenjében is megjelenik: „Azért rohanunk, hogy ne maradjunk le a fontos dolgokról vagy azért maradunk le a fontos dolgokról, mert rohanunk?” Fontolóra vette jövőjét és lelassított lépésről, lépésre, kis változtatásokkal új életet kezdett, és a hazai mozgalom elindítója lett. Az első időkről így mesél: „A lassítás nem olyan, hogy 2012-ben lelassítottam és akkor slow vagyok, hanem ezt az elhatározásomat minden nap meg kellett erősíteni. Eldönthetem, ha reggel felkelek, hogy végigrohanok a napomon vagy fenntarthatóan létezem. Elhatározhatom, hogy mennyi időt töltök a neten, este 10-kor még dolgozom vagy könyvet olvasok. Bő másfél évvel azután, hogy elindítottam a Slow Budapestet, pályát is váltottam nem csak életmódot. Egy idő után két fő állásom lett, és ez nem volt összeegyeztethető. Választottam a Slow Budapestet, egy olyan dolgot, amit nem tudok nem csinálni, áthatja az életemet. A tempó megtalálása a fontos, van akinek a gyorsabb tempó a megfelelő és van, aki szeret leülni, teázni naponta kétszer. Én egy nagyon gyors ritmusból lassítottam le, 2-3 évre volt szükségem ahhoz, hogy átalakítsam az életem. Ma már rendszeresen jógázom, meditálok, főzök, festek, írok, ezek hiányoztak az életemből. De van, akinek ezek egyáltalán nem fontosak. Most indítunk egy – a mindennapokba könnyen beilleszthető – Fenntartható Élet programot, ebben az érdeklődőknek segítséget nyújtunk a lassuláshoz, hisz ez fontos része a természetes valónkhoz való visszatéréshez.”
A mozgalom egyik pillére a szabadidő és annak beosztása. „Ahhoz, hogy gondolkodjunk, nyugalomra van szükségünk, ebben a helyzetben leszünk kreatívak. Ha nem hagyunk magunknak pihenőidőt, akkor nem lesz úgynevezett százszázalékos időnk. A 20. század elején a tudósok, művészek, de sok dolgozó ember napi rutinjában is benne volt a séta – még Einstein is szundikált délutánonként. Volt, hogy csak reggeltől délután 3-ig dolgoztak, végig koncentrálták ezt az időszakot, és utána jött a kikapcsolódás, a család. Tudom, hogy ez ma már nehezen valósítható meg, de érzékeltetni szeretném, hogy az alkotást nem órákban kell mérni. A munkaalkohizmus azért elfogadott mert elfoglaltságunk adja meg a sikeresség érzését”- mondja Krajcsó Nelli.
A szabadidő hatékony megtervezésére kiadták a 2015-ös anti-határidőnaplót, amibe olyan programokat érdemes beleírni, amelyek kellemesek és feltöltenek.
Arra kérdésre, vajon mi lehet az oka annak, hogy sok kellemes, kedves dolgot nem vesszük észre, csupán gépiesen élünk, a mozgalom magyarországi vezetője ezt válaszolta: „Úgy szocializálódtunk, hogy a rendszer mondta meg, hogy mi a jó. Sokszor olyanok vagyunk, mint a golyók, lökhet minket bárki bármerre. Nem jövünk rá, hogy mi magunk is tudunk változtatni, nincs bennünk tudatosság, az önismeretünket is érdemes lenne fejleszteni.
2014-ben tartottunk egy nyílt beszélgetést a munkahelyi kiegyensúlyozottságról néhány cég vezetőjével és az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Tanszékének a közreműködésével. Ezután jöttek megkeresések néhány cég részéről, bízom benne kezdik felfedezni a mozgalmat. Részünkre világossá vált, hogy érdemes foglalkozni ezzel a területtel, bár ma még nem egyszerű a vezetők meggyőzése, de látjuk a pozitív változásokat, öt év múlva pedig, az Y generáció (1980 és 1995 között születettek) lesz túlsúlyban a munkahelyeken. Ők dinamikusak, élményben gondolkoznak, fontos nekik az autonómia és ezt várják a munkahelyüktől is. A startupok például már úgy működnek, mint egy család, fontos nekik a munka közbeni kikapcsolódás, pihenés.”
Jövőbeni terveikről Nelli elmondta, hogy a Fenntartható Élet mellett a Hozd be a természetet a lakásba! címmel is rendeznek programokat. Szeretnének vidéken is új projekteket indítani. Továbbra is kiállnak a mellett, hogy a városi lét tempóját emberléptékűre lassítsák, a hirdetik a takarékoskodást, az újrahasznosítást és a fenntarthatóságot.