Megújult az Esztergomi Vármúzeum

Kétéves munka után elkészült a Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeumának felújítása.

2015. április 18-ától az új kiállítások mellett látogatható a Várkápolna és részlegesen a Studiolo, azaz Vitéz János, reneszánsz freskókkal díszített, dolgozószobája.
A Magyar Nemzeti Múzeum az esztergomi királyi vár kiállításainak fejlesztésére 500 millió forint uniós támogatást nyert el. A legnagyobb turisztikai újdonság, hogy immár látogathatóvá válik a turisták elől eddig elzárt területek közül a Beatrix terem, a királyi Kápolna és a Studiolo, benne Magyarország egyetlen viszonylag épen megmaradt, jelentős reneszánsz falképe, az Erények, amely az új kutatások alapján vélhetően Sandro Botticelli – egyetlen Itálián kívül készült – falképe. Másfél évtized megfeszített munkája után mára a Studiolo rekonstrukciója is olyan fázisába érkezett, hogy a képciklus újra bemutatható a közönségnek. Itt a fejlesztés tovább folytatódik majd, helyreállítják a boltozatot is.
A beruházás során elkészült az új állandó kiállítás a Vár és a Várhegy történetéről, immár a – szintén a Nemzeti Múzeumhoz tartozó – Balassa Bálint Múzeum gyűjteményét is felhasználva. A kiállítóterekbe korszerű fény- és hangtechnikát telepítettek, valamint kidolgoztak egy okostelefonra tölthető alkalmazást, amely a látogatókat már a városba érkezve a Várba irányítja, majd különféle sétaútvonalakat kínál, GPS navigációk segítségével.
A múzeumban ez a fejlesztés hosszú idő óta az első, amely nem időleges állagmegóvási vagy restaurátori jellegű beavatkozás, hanem az egyedülálló épületegyüttes több pontján is tartósnak tekinthető építészeti megoldást nyújt, továbbá turisztikai szempontból is új látványosságot hoz létre. Az interaktív elemekben gazdag, az új muzeológia szemléletet tükröző tárlat élményszerűvé teszi a palota mindennapi életét.
Az esztergomi vár az európai országok körében meggyökeresedő Magyar Állam születési helye, mert itt alakult meg és működött első nagy korszakában az állam életét alapvetően meghatározó két intézmény, a világi és az egyházi főhatalom: a királyság és az érsekség. Az európai uniós segítséggel megvalósuló fejlesztés nyomán láthatóvá válik a magyar középkor lenyűgöző hatalmi pompája és kiemelkedő kulturális gazdagsága.