A Vizsolyi Biblia újranyomtatása
A Vizsolyi Biblianyomtató Műhelyben már nyolc éve azon dolgoznak, hogy a reformáció közelgő, 500 éves évfordulóját méltó módon megünnepelhessék.
Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem egykori kúriájában elkészült a Vizsolyi Biblia újabb, immár 21. századi, valódi facsimile kiadása. A műhelyt abban a házban állították fel, ahol eredetileg a 16. század egyik legjelentősebb magyar nyomdásza, Mantskovits Bálint az első, Károlyi Gáspár által teljes egészében magyar nyelvre fordított Szentírást, és a Vizsolyi Bibliát kinyomtatta, a nyomdai munkát 1589. február 18-án kezdte meg.
Daruka Mihály, a Biblianyomtató Műhely vezetője néhány éve elhatározta, hogy olyan dolgot tesz, amit eddig a keresztény világban még nem tett más: kinyomtatja még egyszer, 200 példányban a Vizsolyi Bibliát, eredeti formájában, eredeti eszközökkel, technikával, támogatói és az ország legjobb szakembereinek segítségével. A támogatásokból befolyó összegből a Mantskovits Biblianyomtató Műhely felújítását, és Rákóczi Zsigmond vizsolyi kúriájának helyreálltását végzik el.
2015. február 18-án elindították a nyomtatást. Elkészült a korhű nyomdagép, a 16. századi technikával működő, vízimalom meghajtású, rongypapírt gyártó manufaktúra. Kézzel kivésték a betűk gyártásához szükséges 375 darab acél verőtövet, és megtanultak eredeti, 16. századi papírt meríteni. A teljes munkával 2017. október 31-re készülnek el. 500 évvel ezelőtt, 1517. október 31-én Luther Márton először az általa megfogalmazott 95 tézissel bírálta a katolikus egyházat.
2006. márc. 15-én a COLO-Pajzs Kulturális Egyesület megvásárolta a vizsolyi Rákóczi kúriát a. 2006 szeptemberében hozzákezdtek a Vizsolyi Biblia nyomtatás emlékhely kialakításához.
Verőtövek
„Első lépésként a Biblia nyomtatásának technikai és történelmi hátterét kutattuk. Azokat a részleteket kerestük, amiket az ide látogató turisták nem találnak meg a történelemkönyvben, vagy a wikipédián. Ekkor jöttünk rá, milyen nyomdatörténeti bravúrt hajtottak végre Vizsolyban. Elhatároztuk, hogy egy élő, iparszerűen termelő, valóságos 16. századi nyomdamúzeumot építünk fel, méltó módon megtisztelve a korabeli nyomdászokat és reformátorokat. Ebben a működő nyomdában korhű körülmények között kezdtük el a 200 darab Vizsolyi Biblia újranyomtatását. A folyamat sikere érdekében megkerestük azokat az embereket, akik még értenek a hagyományos nyomtatáshoz és szakemberei, kutatói a témának: Timkó György betűöntő mestert, Gáspár Pál Szilveszter vésnök mestert, Pelbárt Jenő papír- és vízjelkutatót, Lele István, papírmérnököt, Ringer István lakatos mestert. A fővédnökségi tisztséget Tőkés László református lelkész vállalta” – tájékoztatott Daruka Mihály.