Minden nap egy ünnep?
Ma már szinte az év minden napjához köthető legalább egy világnap vagy emléknap. Április 1-je hallatán a tréfára gondolunk. De tudjuk-e mit ünnepelnek például március 14-én?
Világnapnak vagy nemzetközi napnak nevezzük az évenként megismétlődő évfordulót, aminek célja felhívni a figyelmet valamilyen globális problémára, mozgósítani vagy éppen megemlékezni.
Gömbös Ervin, a Magyar Egyesül Nemzetek Szervezete Társaság főtitkárától tudjuk, hogy világnapot bármilyen nemzetközi szervezet vagy civilszervezet kijelölhet. „Az ENSZ Közgyűlése elé terjesztett nemzetközi emléknapok esetében, először támogatókat kell szerezni és felmérni van-e esély az elfogadásra. Magyarországon először a Magyar Kormányt, pontosabban a Külügyminisztériumot kellene meggyőzni, hogy terjessze az adott javaslatot a Közgyűlés felé. Hasonló a helyzet az ENSZ szakosított intézményeinél, mint például az UNESCO-nál vagy a FAO-nál.”
Az ENSZ bejegyzett világnapjai között is találhatunk olyat, ami kitűnik az egy-egy történelmi eseményhez köthető évforduló közül. Ilyen például november 19-e, a WC világnapja, amit a Toalett Világszervezet (WTO) kezdeményezésére vezettek be 2001-ben. Alapvető küldetésének tekinti felhívni a figyelmet egy komoly problémára: 2,5 milliárd ember él úgy, hogy a legalapvetőbb emberi szükségletek elvégzésére nincsenek biztosítva megfelelő körülmények. A vízöblítéses illemhelyek- és a higiénia hiánya nemcsak az egészségre káros, de az emberi méltóságot is csökkenti.
A hivatalosan bejegyzett világnapok mellett számos olyan is létezik, ami civilekhez köthető és bevezetését homály fedi, mégis elterjedt mókás mivolta miatt. Ilyen a január 20-án tartandó pingvin-tudatosság nap, melynek bár eredete ismeretlen, rengeteg bejegyzést találunk róla az interneten. Aki komoly elhivatottságot érez magában, hogy megünnepelje a pingvineket, az fekete nadrágot és fehér inget visel e jeles napon, a röpképtelen madarak tiszteletére. Ezen kívül meglátogatja a helyi állatkert pingvinjeit és ismeretterjesztő filmeket néz róluk. Az ünnep komolyabb mögöttes tartalommal is rendelkezik: megpróbálja felhívni a figyelmet a klímaváltozásra.
Ugyancsak január végén, a hónap utolsó hétfőjén ünneplik a buborékfólia világnapját. Eredete 2001-ig nyúlik vissza, amikor egy bloomingtoni rádió véletlenül élő adásban közvetítette a légbuborékos csomagolás egyedi durranó hangját. Azóta elképesztő népszerűségre tett szert az 1957-es találmány.
Egy matematikai állandónak, a pí számnak is van saját napja, ami nem más, mint március 14. A kör kerületének és átmérőjének hányadosaként definiálják ezt a végtelen tizedesjeggyel rendelkező számot. A pí hercegeként emlegetett Larry Shaw amerikai fizikus az ünnep megálmodója. A San Franciscó-i Exploratorium nevű múzeumban a – ma már hetvenen felüli – professzor vezetésével 1989 óta rendeznek megemlékezést. Az ünnepnapon egy itt található kör alakú csarnokban a munkatársak a számmal díszített gyülömcsös pitéket fogyasztják. A világban ez alkalomból különféle rendezvényeket szerveznek, és a számozott piték készítése is egyre terjed.
Világnapja a törülközőnek is van! Ez viszont abban különbözik az előbb említettektől, hogy itt nem a használati tárgy szárazra törlő funkcióját ünnepeljük. A törülközőnap ugyanis tisztelgést fejez ki egy angol sci-fi író, Douglas Adams előtt. 2001 óta május 25-én a rajongók mindenhova egy törülközőt visznek magukkal. És hogy miért éppen ezt? Ennek egyszerű magyarázata van: az író a Galaxis útikalauz stopposoknak című trilógiájában a törülközőt a lehető leghasznosabb dolognak titulálta.
Úgy tűnik, a témaválasztás nem ismer határokat: Derek Arnold 2000-ben létrehozta a Caps Lock világnapot. Az internetes társadalom, azóta október 22-én ünnepli az említett billentyűt. Ezt a napot gyakran a konstans internetes ordítás ünnepének is nevezik. A nagybetűs írást általában kiabálással, illetlenséggel azonosítjuk. A parodisztikusnak szánt nap a Caps Lock QWERTY billentyűzetkiosztásból való eltávolítása mellett kampányol.
Magyarországon is van olyan emléknap, ami egyedinek tekinthető. Az emléknap abban különbözik a világnaptól, hogy az egy adott ország vagy nép életében jelent egy kitüntetett napot. 2007-ben a Füles Szerkesztőségének és a Rejtvényfejtők Országos Egyesületének (ROE) közös javaslata alapján, február 3-át a rejtvényfejtők napjává nyilvánították. A dátumválasztás oka egyszerű: 1957-ben ezen a napon jelent meg a Füles magazin. A ROE minden évben rejtvényfejtő versenyt hirdet meg a jeles nap alkalmából.
Gömbös Ervin, főtitkár felhívja a figyelmet arra, hogy egyetlen világnap betartása, megünneplése sem kötelező érvényű. Ez lehetetlen is lenne, hisz a folyamatosan gyarapodó nemzetközi napok világában élünk, ahol kis túlzással úgy tűnhet, hogy aminek nincs saját napja, az nem is létezik.
E cikk megjelenésének napján a postások ünnepelnek. Október 9-e a postai világnap, a postás dolgozók nemzetközi ünnepe. 1874-ben ezen a napon alapították az Általános Postaegyesületet, melyet később Egyetemes Postaegyesületnek neveztek (UPU).