A Hortobágyra beszökött az ősz
Visszavonhatatlanul beköszöntött az ősz a magyar pusztára: az elmúlt hétvégén megtartották a Szent Dömötör-napi behajtási ünnepet, és a Darufesztivált.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Ahogy már évezredek óta, az ősz beköszöntét az idén is az első darucsapatok alkonyi „krúgatása” jelezte a Hortobágyon. Az észak-európai költőhelyükről – dél felé vonuló – eddig megérkezett madarakat az elkövetkező hetekben várhatóan még darvak ezrei követik. Ám az ősz nemcsak a természet világában hoz változást: elérkezett az idő a ridegen tartott hortobágyi jószágok telelőre hajtásának ideje is.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
A hortobágyi kilenclyukú hídon 2015. október 24-én áthajtották a rackanyájat, a magyar szürke gulyát és a nóniusz ménest, s ezzel megkezdődött az idei Szent Dömötör-napi behajtási ünnep. A honfoglalás kora óta hagyomány, hogy a pásztorok elszámolnak a rájuk bízott állatokkal. Annak idején az állatokat rovásfán tartották nyilván. Mára e szerepet az elektronika vette át, de a hagyomány ma is él – ennek állít emléket a behajtási ünnep is, amit most a Hortobágyon, a Darufesztivállal együtt rendeztek meg – írja az MTI.
Medgyesi Gergely, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. hortobágyi génmegőrző igazgatója elmondta, jelenleg 80 ezer daru tartózkodik a pusztán, és 104 év múltán először Magyarországon ismét költ, nem csak átvonul a daru.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
A 2015-ös Darufesztivál háromnapos rendezvénysorozata szakmai konferenciával kezdődött, majd gasztronómiai kulturális és terepi madarász programokkal folytatódott. A fesztiválhangulatot a népzenei és térségi kulturális csoportok, művészeti együttesek szolgáltatták.
A Daru-Expo keretében bemutatkozott négy nemzeti park és négy civil szervezet, melyek játékos formában ismertették meg a természet értékeit a vendégekkel. A fesztivál keretében hajnali, nappali és alkonyati darules-túrákat is rendeztek, amelyekre több mint ezren voltak kíváncsiak.