2015 legjobb sajtófotói

Kihirdették a 34. Magyar Sajtófotó Pályázat eredményét, a díjazottak között van Haju D. András a NatGeo magazinban megjelent sorozatával.

Egy felvétel Fazekas István: Tranzitország című sorozatából.
A 34. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját, Tranzitország című sorozatával Fazekas István a HVG munkatársa nyerte el az André Kertész Nagydíjat pedig Déri Miklós (Déri és Társa Bt.) kapta meg A roma test politikája - Nincs ártatlan kép című sorozatáért, Hajdú D. András (szabadúszó) Cataracta című sorozata – amely A lélek tükre címmel jelent meg a magazin 2015. augusztusi számában – a természet és tudomány legjobbja lett.
Egy felvétel Hajdú D. András: Cataracta című sorozatából
Egy felvétel Déri Miklós: A roma test politikája – Nincs ártatlan kép című sorozatából
Szigeti Tamás, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Fotóriporterek Szakosztályának titkára felidézte, hogy az idei kiírásra 240 szerző 2492 pályaműve érkezett. A zsűri – melynek elnöke Petr Josek, tagja Szarka Klára, Sopronyi Gyula, Jocelyn Bain Hogg és Szergej Makszimisin volt – összesen 7029 képet tekintett meg a január 22. és 24. között megtartott bírálaton.
A pályázat történetében először hoztak létre kategóriát egy aktuális eseménysorozatra reagálva, e döntés helyességét a menekültválság témájában beérkezett fotók és sorozatok igazolták is.
Illyés Tibor: Tiszteletadás
A legjobb hírképért járó Escher Károly-különdíjjal Illyés Tibort (MTI/MTVA), a legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsi Márton-díjjal Móricz Sabján Simont (Népszabadság) jutalmazta a zsűri; a megyékben dolgozó legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter Komka Péter (MTI/MTVA), akinek a fotóival az ng.24.hu olvasói is találkozhatnak, a 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter pedig Bánhegyesy Antal (szabadúszó) lett.
Komka Péter, a megyékben dolgozó legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter, ISS című képe, amely második díjat nyert a 34. Magyar Sajtófotó Pályázat természet és tudomány kategóriájában.
A hír, eseményfotó (egyedi) kategória első helyén Illyés Tibor végzett Tiszteletadás című fotójával, a képriport (sorozat) kategória legjobbja pedig Bődey János (index.hu) Sokkolta Párizst a terror éjszakája című sorozata lett.
Az emberábrázolás – portré (egyedi) kategóriát Hirling Bálint (www.vs.hu) nyerte meg Zsakfalu01 című felvételével, az emberábrázolás – portré (sorozat) kategória első helyére Schild Tamás (szabadfoglalkozású) Semmi különös című sorozatát választotta a zsűri.
Kálló Péter (Földgömb Magazin, Metropol) Color party című képével a művészet, műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel (egyedi) kategória, Balance című sorozatával pedig a művészet, műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel (sorozat) kategória első díját nyerte el.
A sport (egyedi) kategória élére Korponai Tamás (Népszabadság) A labda bűvöletében című felvételét sorolta a zsűri, a sport (sorozat) kategória első helyén Veres Viktor (Mediaworks kiadó) A börzsönyi El Classico című sorozata végzett.
Máté Bence: Árulkodó szagok
Ismét Máté Bence (Bence Máté Photography; Hide Photography) nyerte a természet és tudomány (egyedi) kategóriát Árulkodó szagok című munkájával, a természet és tudomány (sorozat) legjobbjának, a már említett Hajdú D. András Cataracta című sorozata bizonyult.
A társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) kategória első helyével Pályi Zsófiát (szabadúszó) jutalmazták Vén Guszti című képéért, a társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) kategóriában pedig Bácsi Róbert László (szabadúszó) nyert Hegyi Karabakh című sorozatával.
Kálló Péter: Color party című képe, a művészetábrázolás (egyedi) kategóriája nyertes.
Kurucz Árpád (Magyar Idők) Ima című felvételét találta a legjobbnak a zsűri a menekültválság (egyedi) kategóriában, Balogh Zoltán (MTI/MTVA) Krízis a Keleti pályaudvaron című sorozatával pedig a menekültválság (sorozat) kategória első helyét érdemelte ki.
Stiller Ákos: Tanyavilág című sorozatával 3. helyezést ért el aTársadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) kategórában.
A tanyavilágot bemutató cikk a National Geographic Magyarország magazin 2014. szeptemberi számában jelent meg.
A legjobb fotókból és sorozatokból 2016. március 24-én a Capa Központban nyílik kiállítás, a díjazott pályamunkák a www.sajtofoto.hu honlapon megtekinthetők.