Folytatódik Szulejmán sírkomplexumának feltárása
Megkezdték az I. Szulejmán török szultán síremléke (türbéje) melletti, feltehetően egy dzsámi és egy derviskolostor romjainak teljes feltárását.
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Magyar és török kutatók 2016. május második felében kezdték el a munkát Szigetvár mellett. Pap Norbert, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Kelet-Mediterrán és Balkán Tudományok Központjának igazgatója, a kutatócsoport vezetőjeként 2015 decemberében jelentette be, hogy minden valószínűség szerint megtalálták I. Szulejmán szultán sírhelyét, az egykori mauzóleumot, valamint egy unikális oszmán kori települést a szigetvár-turbéki szőlőhegyen.
„Ahhoz azonban, hogy teljes bizonyossággal ki lehessen jelenteni, hogy a türbét találták meg, fel kell tárni a többi épület maradványait is és tisztázni kell az egymáshoz való viszonyukat” – jegyezte meg akkor Pap Norbert.
Az erre irányuló ásatásokat és más vizsgálatokat 2016. május 23-án kezdte meg 15 magyar szakember és három török konzultáns, akik július 15-ig dolgoznak a helyszínen.
A kutatócsoport úgy gondolja, Szulejmán 1566. szeptember 7-re virradóra, a katonai ostromtáborban hunyt el, halálát 48 napig titkolták a hadsereg előtt. Az uralkodó belső szerveit eltemették, a táborhelyet megjelölték, amely fölé egy – 1692-ig biztosan fennálló – türbe, majd mellé dzsámi, derviskolostor, kaszárnya és más létesítmény épült. Az itt létrejövő Turbék települést balkáni török kerámiát használó népesség lakta, a kutatók elszórtan luxuscikkekre utaló nyomokat és ezüst éremleletet is találtak korábban.
Török régész az I. Szulejmán török szultán síremléke (türbéje) melletti feltételezett dzsámi falmaradványainak feltárásán Szigetvár közelében.
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Pap Norbert a kutatás legfontosabb idei feladatai között említette a települést védő árokrendszer meghatározását, valamint a 2015-ös ásatások folytatásaként a feltételezett dzsámi és derviskolostor épületeinek teljes feltárását.
Az eddigi eredmények alátámasztani látszanak a türbére vonatkozó korábbi megállapításokat – közölte a kutatás vezetője. I. Szulejmán magyarországi síremlékének jelentőségéről Pap Norbert az MTI-nek korábban azt mondta, hogy az Oszmán-háznak 36 uralkodója volt, többségük a birodalom fővárosában és környékén hunyt el, ott emeltek nekik síremléket. Két szultán temetésének azonban külön rendje volt.
I. Murád 1389-ben Rigómezőnél, I. Szulejmán Szigetvárnál halt meg, testüket Burszába és Isztambulba vitték, belső szerveiket ugyanakkor a legenda szerint kivették és a helyszínen eltemették.
A kutatás vezetője rámutatott arra, hogy mindkét helyszín fontos zarándokhellyé vált, de amíg Murád türbéje fennmaradt, a legjelentősebb oszmán uralkodóként tisztelt Szulejmáné a 17. században elpusztult, azóta elveszett a helyének pontos emlékezete.