Az ősi divat sokszínűségéről is árulkodnak a sziklarajzok
A világhírű afrikai ősi sziklarajzok amellett, hogy művészeti értéket képviselnek, a történelemkutatás elengedhetetlen forrásai is.
Fotó: Yutube
A Trust for African Rock Art nemzetközi szervezetének célja éppen ezért az, hogy megismertesse és megóvja ezeket az alkotásokat. Egyik új programjukban nagyjából 25 000 képet vizsgáltak meg, a múlt kultúráinak öltözködését kutatva. A divat sokszínűségének remek bizonyítékai az általuk bemutatott a rajzok. Afrika ősi népei öltözete igen változatos volt, így a kutatók bizonyos darabokról pontosan tudják, kik és miért viselték, míg más ruhák funkcióját máig homály fedi.
Fotó: TARA
Itt van például a „tulipánfejűek” esete. A nyugat-afrikai Niger sziklarajzain megjelenő figurák elnevezésüket jellegzetes fejformájukról kapták. A szakértők szerint ezek az alakok harcosok lehettek, ugyanis gyakran jelenítették meg őket lándzsával a kezükben. A fejükön látható különös tulipánforma díszek pedig valószínűleg egyedi sisakok körvonalai.
Fotó: TARA
Hasonlóan furcsa fejfedő látható egy másik, algériai ábrán, melyen két alak ül egymással szemben. A figurák feltehetően nők, akiknek fején hatalmas, sombreróra emlékeztető kalap van. Hogy miért hordtak több ezer évvel ezelőtt az asszonyok ilyen fejfedőket? Talán a nap ellen védte őket, esetleg fontos lakomák díszes darabjai voltak.
Az ősi Afrika divatvilága természetesen nem csak a fejfedőkre korlátozódott. Egy szintén Algériából származó ábrán a lényeg nem is annyira az öltözék, hanem egy olyan tárgy, melyet manapság leginkább kiegészítőnek neveznénk. A rajzon egy szekér, egy lovas, illetve két női figura jelenik meg. A kiegészítő az egyik alak kezében látható kerek kosár, vagy inkább erszény – amolyan ridikül lehetett ez. A többalakos nigeri sziklarajzon négy nő áll, karjukon hasonló kézitáskák tartanak.
Fotó: Youtube
A kiegészítők közt a testfestések, különböző pántok és gyöngyök is megjelennek. Egy csádi képen például egy olyan női alak tűnik fel, melyet szinte teljesen beborítanak a szalagok. A díszes anyagok a nyakát és a csípőjét is ékesítik. A kutatók úgy gondolják, hogy a derekánál látható pöttyök szoknyába varrt, vagy éppen egy azon viselt gyöngysort szimbolizálnak – hasonló darabok több mai afrikai kultúrában is megjelennek.
Egy líbiai rajz három figurája egy újabb kiegészítőt mutat be. Nem is annyira a kezükben látható csörgőszerű eszközöket, hanem a vállukon és csípőjükön rögzített kiegészítőt érdemes tanulmányozni.
Fotó: Youtube
A kontinens déli részén egyfajta köpenybe burkolózva jelennek meg az alakok. A jellegzetes helyi ruhadarab, az állati bőrből készült kaross a hideg ellen is védett, sőt spirituális jelentőséggel is bírt. A hiedelem szerint ugyanis a felsőtesten viselt kaross az adott állat tulajdonságaival ruházta fel viselőjét. A legelterjedtebb ilyen ábrázolásokon a figurák valószínűsíthetően a jávorantilop bőrét viselik, és különleges táncot lejtenek, hogy megszerezzék az állat képességeit.
Afrika sziklarajzai tehát sokat segíthetnek az ősi társadalmak megértésében. Bár az öltözködés vizsgálatára számtalan régészeti bizonyíték is létezik, a darabok pontos viselésének tanulmányozására ezek az ábrák adnak a legtöbb információt.
Az ábrák természetesen többet jelentenek, mint a divat alakulásának forrása. Ahogy Kofi Annan már 2005-ös beszédében is megfogalmazta: „Afrika sziklaművészete az afrikaiak és minden ember közös öröksége. Az afrikai sziklarajzok egyre több rongálásnak és lopásnak van kitéve, ez a pótolhatatlan forrás egyre veszélyeztetettebbé válik. Itt az ideje, hogy Afrika vezetői új és aktívabb szerepet vállaljanak. Meg kell menteni ezt a kulturális örökséget, mielőtt túl késő.”
A sziklarajzokról készült videót ITT nézhetik meg.
Forrás: Trust for African Rock Art