Különleges mozaikok kerültek elő egy zsinagóga feltárásán

Bibliai jeleneteket ábrázoló, késő római korból származó különleges mozaikot találtak egy alsó-galileai zsinagógában.

Szamarakat ábrázoló mozaik részlet.
Fotó: Baylor University
Egy 2016 júniusában végzett ásatás során két 5. századi mozaik került elő az ősi zsidó településen, Hukkokon. Az egyik jeleneten Noé bárkája, míg a másikon katonát elnyelő hal és a szétváló Vörös-tenger látható. Jodi Magness, az Észak-Karolinai Egyetem kutatója szerint az ilyen korai bibliai képek igen ritkák. A szakértő csupán két hasonló korú zsinagógában megjelenített Vörös-tenger ábrázolást ismer.
„Az egyik ilyen falfestmény Dura-Európoszban van, ez egy teljes jelenet, de különbözik a mi felfedezésünktől – nincsenek rajta egyiptomi katonát felfaló hal. A másik Wadi Hamamban van, de az igen töredékes és elég sérült” – mondta Magness.
Fotó: Jim Haberman/ UNC Chapel Hill
A két említett lelőhely közül a szíriai Dura-Európosz a jelentősebb. A település az ókorban igazi olvasztótégely volt, többek közt Artemisz-, Baál- és Mithrász-szentély, valamint kora keresztény templom és egy 3. századi zsinagóga romjai is megtalálhatók a városban.
A bárka ábrázolása is kivételes, a szakértő szintén két ilyen, a korszakból származó képet ismer, mindkettő Törökországból került elő. Az újonnan megtalált mozaik igen díszes és mozgalmas, a képen Noé alakja mellett a bárka, illetve több állatfigura is megjelenik.
Hukkok emlékeinek feltárása régóta folyik, Magness már 2012-óta dolgozik ezen a terepen. Az ásatásokban a hallgatói és más egyetemek oktatói mellett az Izraeli Régiségek Hatósága is részt vesz.
Az évek során már több bibliai jelenetet bemutató kép került elő innen, ilyen a Sámson és a rókák esetét lefestő mozaik is – a Bírák könyvében olvasható történet szerint a zsidó hős rókákat köt össze, meggyújtja farkukat majd a filiszteusok gabonaföldjeire tereli.
A hukkoki ásatások során találták meg az első olyan, nem bibliai jelenetet bemutató képet is, amely egy zsinagógában van. Az ősi imaház mozaikjain két fontos ember találkozója is látható, a szakértők úgy gondolják, hogy az alakok a helyi főrabbi, illetve Nagy Sándor figurái lehetnek.
Magness szerint az egyes képek elhelyezkedése nem véletlenszerű. Míg a nem bibliai ábrák a zsinagóga keleti szárnyán, addig az újonnan feltárt vallásos jelenetek az épület északi részén lévő nagy főhajóban voltak. Ezek a mozaikok lehettek az elsők, melyeket a hívek a délről nyíló főbejáraton belépve megláttak.
A leletek, köztük a talált érmék 2300 évesek. „Az ősi érmék igen fontos információkat adhatnak a hatalmas zsinagógák és az érintett települések megismeréséhez” – fogalmazott Nathan Elkins, a kutatásban résztvevő művészettörténész, a Baylor Egyetem munkatársa.
Ahogy azt minden szezonzárás alkalmával szokás, a régészek el fogják távolítani a feltárt mozaikokat, lelőhelyüket pedig feltöltik. Az elkövetkező időszak a leletek restaurálásával fog telni, az ásatások pedig csak 2017-ben folytatódnak.
Forrás: Live Science