Robotok szerepe a jövő háborúiban

2015 nyarán a Pentagon Védelemtudományi Bizottságának megbízásból készült egy tanulmány, amely rámutatott arra, milyen kihívások várnak az amerikai Védelmi Minisztériumra.

Fotó: Profimedia
A munkában a tanácsadók mellett katonák, tudósok, a védelmi ipar dolgozói és technológiai szakemberek is részt vettek. A tanulmány egyik fő kérdése az volt, hogy mi történne, ha olyan intelligens aknákat telepítene a hadsereg, melyeket önműködő víz alatti járművek védenek. Ezek az automata gépek biztosítanák, hogy a robbanószerkezetek csak akkor aktiválódjanak, ha ellenséges hajók közelednek feléjük
A tanulmányban számtalan hasonló ötlet jelenik meg. Az elmélkedés célja az, hogy bemutassák, milyen hatással lesz a Pentagonra, és legfőképp a jövő hadseregeire a harcászatban megjelenő mesterséges intelligencia. A Pentagon szerint ez egy igen fontos kérdés, mivel a széleskörű automatizálás a fegyverek megjelenését és használatát is meg fogja újítani, a háború szabályait pedig teljesen átírhatja majd.
A jövő harcterein olyan önellátó rendszerekre lesz szükség, melyek képesek maguktól tervezni, valamint a világról, önmagukról és az adott helyzetről alkotott véleményük alapján alkalmasak a kulcsfontosságú döntések meghozatalához.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy csak idő kérdése, hogy a harctereken kizárólag robotok küzdjenek egymással. A Pentagon az önellátó gépeket elsősorban békésebb háttérmunkával bízná meg, valamint olyan, nem agresszív frontvonali feladatokkal, melyek növelik a hadsereg hatékonyságát – ilyen tennivaló lehet a lőszer szállítása, járművek vezetése, vagy a kommunikáció irányítása.
A Védelemtudományi Bizottság csupán egyetlen olyan technológiát említ a tanulmányban, amely kifejezetten az emberi élet kioltására alkalmas – ez pedig a már korábban említett intelligens aknamező fejlesztése. A vízi hadviselés valószínűleg azért került a munkában előtérbe, mert az Egyesült Államokat – földrajzi helyzetéből adódóan – elsősorban a tenger felől érheti támadás.
Az aknamező csak egy, a tanulmányban szereplő 28 autonóm rendszer ötlete közül. A listán megtalálható szerkezetek – már csak tervként is – mind hatással lehetnek a jövő háborúira, hiszen több fontos szempontra is rávilágítanak. Ezek közül talán a legjelentősebb az, hogy a harcmezőkön megjelenő robotok feladatuktól függetlenül rengeteg katona életét menthetik meg.
A gépekkel vívott háborúktól természetesen még évtizedekre lehetünk, hiszen még számtalan etikai, politikai, gazdasági és technológiai akadály áll a megvalósítás előtt. Ettől függetlenül a hadiipar robotokkal foglalkozó ága meglehetősen gyorsan fejlődik, az Egyesült Államok mellett Oroszországban és Kínában is rengeteg forrással támogatják a terület kutatását.
Forrás: Popular Science