Bizánci tányérok a tengerfenékről

A Keletrómai Birodalom korából származó tányérkészletet találtak török régészek Antalya tartomány partjainál, Adrasan közelében.

Fotó: archaeologynewsnetwork
A Keletrómai Birodalom korából származó tányérkészletet találtak török régészek Antalya tartomány partjainál, Adrasan közelében.
A Selçuk Egyetem Régészeti Tanszékének akadémikusa, Hakan Öniz szerint nem is igazán bizakodtak jelentős lelet előkerülésében, így aztán nagy volt a meglepetés a csodaszép kivitelezésű, egytől-egyig halakkal és virágmotívumokkal díszített tányérok láttán, amelyek a korszakból egyedülállóak.
Az eltérő technikai megoldások miatt azt valószínűsítik, hogy két műhelyből való a leletek 800-900 éve készültek, között különböző méretű, de azonos színűek és mintájúak is vannak. A készítés helye talán Szíria és Ciprus lehetett. 100 ép és 300 törött tányért hoztak a felszínre. Jelenleg úgy vélik a szakemberek, hogy a hajó, amivel szállították, a 12. században egy sziklának ütközött és elsüllyedhetett, a kapitány talán egy vihartól keresett menedéket, de aztán mégis pórul járt. Ugyanakkor a hajót még nem lelték meg, ennek oka lehet a Földközi-tengerben is élő az ún. hajóféreg faj (valójában egy kagylóféle), ami szinte megfúrja a fát így még gyorsabban darabjaira esik szét.
A korszakot érintő víz alatti ásatások 2014-ben kezdődtek a Dokuz Eylül Egyetem, a Selçuk Egyetem és az Antalya Múzeum együttműködésében, és várhatóan 2016-ban fejeződik be az itteni, víz alatti terepmunka. A leletek megtisztítására az Antalya Múzeum laboratóriumában kerül sor, ezek a munkálatok hónapokat igényelnek, utána pedig a múzeumban kiállításra kerülnek a tányérok.