A légi térképészet 100 éve

Összeállításunkból megismerkedhetnek a légi távérzékeléssel, e népszerű tudomány mérföldköveivel.

Budapest az Erzsébet és a Szabadság (Ferenc József) híd között.
Fotó: Fortepan
Ma már elképzelhetetlen, hogy ne a távérzékeléssel készüljön naprakész térkép, a közigazgatási szektor, vagy a természetvédelem számára. Nézzük meg, hogyan is kezdődött!
1858 – Gasper Felix Tournachon (Nadar) ballonjából kihajolva elkészíti az első légi fényképet.
Stúdiófelvétel Nadarról
Fotó: Wikipedia
1889 – Arthur Batut (1846-1918) elkészítette az első sárkányrepülőre erősített kamerával készült légifelvételt. Az időzített kamerával készített képet egy francia magazin közzétette és a közönség csodálattal fogadta az akkor még szokatlan perspektívából készült felvételt.
Batut sárkánya és felvétele, Labruguière fölött.
Fotó: Wikipedia
1903 – Németországban kisméretű időzített kamerát csatoltak postagalambokra, az időzítőt 30 másodpercre állították. Mint a felvételen is látszik, a kompozíció csak a legritkább esetben volt kielégítő.
Fotó: Wikipedia
1905 – Stomfai Endre hét fényképezőgépből álló, távvezérelhető rendszert dolgoz ki, amelyet ballonra erősít, és így 6-7000 méter magasból nagy területek feltérképezését segíti elő.
A Stomfai féle ballonkamera és felvétele
Illusztráció: Bakó Gábor: Légi fotogrammetria Magyarországon 1922 – 1930 között – Távérzékelési Technológiák és Térinformatika – 2012 /2.
1908 – Wilbur Wright, pilóta (a motoros repülés úttörője) és L. P. Bonvillain fényképész az „első motoros repülőgépről készített távérzékelési felvételt Franciaországban 1908-ban. 1909-ben ugyancsak Wilbur Wright vezette repülőgépről készítették el az első légi mozgóképet Olaszországban.
1915 – John Moore-Brabazon megtervezi és a Thornton Pickard Ltd. segítségével elkészíti az első légi mérőkamerát.
1916 – Magyar repülőgép személyzeteket tüntetnek ki légifénykép-felderítő bevetésekért.
Légi felderítő az első világháborúban
Fotó: Bakó Gábor: Légi fotogrammetria Magyarországon 1922 – 1930 között – Távérzékelési Technológiák és Térinformatika – 2012 /2.
1917 – Megjelenik Jankó Sándor, a selmecbányai magyar királyi Bányászati és Erdészeti Főiskola tanárának Fotogrammetria című könyve.
1918 – Elkészül az első magyar gyártmányú repülőgépes mérőkamera (Barkász, Grill)
1918 – Az intenzív hadmozgások időszakában a franciák 10.000 légi felvételt dolgoznak ki egy éjszaka alatt. Csupán a Meuse-Argonne offenzíváról 56.000 légi felvételt adnak át az amerikai expedíciós erők számára.
1919 – Létrejött a Magyar Katonai Térképező Csoport, és azon belül az Aerofotogrammetriai osztály.
1919 – Elindul a kanadai erdészeti légifelvétel-térképezés.
1919 – Hoffman elkészíti az első termális infravörös légi felvételeket.
1927 – Légi fotogrammetriai úton kezdik előállítani Magyarországon a folyammérnöki térképeket.
1928 – október 11-én a Légügyi Hivatal megalapítja a Repülő Időjelző Osztályt amely a katonai közelfelderítő század fedő szervezete volt. A Szegeden működő osztályt a Weiss Manfréd gyár által licencében gyártott Heinkel HD 22 típusú repülőgépekkel látták el.
1931 – Neogrády Sándor légi térképész, légifotós nemzetközi érdeklődést vált ki régészeti légi felvételeivel.
Neogrády Sándor repülőgépe
Fotó: Bakó Gábor: Légi fotogrammetria Magyarországon 1922 – 1930 között – Távérzékelési Technológiák és Térinformatika – 2012 /2
1931 – Stevens kifejleszti a közeli infravörös spektrumtartományra érzékenyített filmet, ekkor még fekete-fehérben.
1934 – Megalakul az American Society of Photogrammetry and Remote Sensing elődszervezete és szakfolyóiratot indítanak.
Fotó:ASPRS jelvénye
Fotó: warrelics.eu
1935 – 1935 végére 150-nél is több légi mérőkamera állt rendelkezésre hazánkban.
1939 – Belgium, Csehszlovákia, Dánia, az Amerikai Egyesült Államok, Chile, Finn-ország, Franciaország, Francia Nyugat-Afrika, Kanada, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Nagy Britannia, Német-alföld, Németország, Norvégia, Olasz-ország, Portugália, Románia, Spanyol-ország, Svájc és Svédország már rendelkezik légi fotogrammetriai szervezettel.
1940 – A távolfelderítő repülőgépek mellett vadászgépeket is átalakítanak gyors légifényképező közelfelderítő gépekké.
Közel-felderítők munkában
Fotó: rsgis.hu
1940 – A Légierő Parancsnokság irányítása alatt megalakult a Légi Fényképező és Kiértékelő Csoport.
1940 – Elkezdődik Magyarország első, az ország teljes területét lefedő légifelvételezési programja. A háború miatt a teljes ország lefényképezésére nem kerülhetett sor.
1941 – Az első országos légi fotogrammetriai árvíz és belvízfelmérés.
Heinkel He-70 felderítő repülőgép
Fotó: Fortepan
1942 – A Kodak szabadalmaztatja a közeli infravörös tartományra érzékenyített filmet.
Színes Közeli infravörös légifelvétel
Fotó: ARGOS Stúdió
1946 – Október 24-én elkészült az első űrfelvétel Dr. Wernher von Braun programja keretében a Németországtól zsákmányolt V-2-rakétáról, amelyet az új-mexikói White Sands-en lőttek fel.
Az első űrfelvétel
Fotó: USGS
1950 – Megvalósul az első, a teljes ország területét lefedő katonai légi fényképezés, amely nagyjából egy évtized munkája. Az országos légi felméréseket a honvédség térképészeti szervezete végzi.
A lakihegyi Kossuth torony 1950. szeptember 14-én készült légifelvételből előállított ortofotón
Fotó: MH Geoinformációs Szolgálat – Interspect Kft.
1954 – Westinghouse Electronic Systems Group kifejlesztette az első oldalra tekintő légi radarrendszert (SLAR)
1954 – A levegőbe emelkedik az első U-2, amely az amerikai légi megfigyelés egyik legmeghatározóbb repülőgép típusa lesz az elkövetkező ötven évben. A NASA a mai napig használja a típust.
U2 kémrepülőgép és az alkalmazott kameraóriás
Fotó: airforce-technology.com
1960 – Az első sikeres kémműhold bevetése a CORONA 18. fellövési kísérlete volt. A program, melynek során 141 Corona műholdat lőttek fel, 1972-ig tartott, és 102 esetben tért vissza a földre használható fényképnegatívokat tartalmazó kapszula. A fényképezés végén ejtőernyőn ereszkedő Corona kapszulákat repülőgéppel fogták be és szállították vissza. A program teljes költségét az inflációval átszámítva több, mint két billió dollárra becsülik.
1962 – Elkészítik a Zaitor and Tsuprun kilenc fényutas multispektrális mérőkamerát. A műszert a mai napig az egyik legmegbízhatóbb multispektrális fényképezőgépként tartják számon.
Zaitor and Tsuprun multispektrális mérőkamera
Fotó:: tankonyvtar.hu
1966 – Hadrendbe állítják a Lockheed SR–71 Blackbird nagy hatótávolságú stratégiai felderítő repülőgépet, amely több mint 30 évig uralta a gyors és titkos amerikai légi felderítési projekteket. Pankromatikus felvételei panoráma üzemmódban 60 km szélességű földfelszínt örökítettek meg egy pásztával 24 km magasságból. Ugyanebből a magasságból 55 %-os átfedésű üzemmódban 2730 km hosszúságú pászta fényképezésére elegendő film fért el a fedélzetén. Akár 15 cm terepi felbontást is elérhettek közvetlenül a repülőgép alatti területről. Természetesen a felbontás a pászta külső szélei felé rohamosan csökkent.
SR-71 kémrepülőgép
Fotó: Wikipedia
1966 – Légifelvételek alapján valósul meg a Badacsony-hegy vegetációjának feltérképezése. A térképet Jakucs Pál készíti.
1967 – Megalakul a Földmérési és Távérzékelési Intézet. A honvédség térképészeti szervezete mellett a légi fotogrammetriai felméréseket hamarosan az intézet, a repüléseket a MÉM Repülőgépes Szolgálat végzi.
1972 – Fellövik az első energiaforrásokat és a Föld nyersanyag-készletét kutató műholdat (ERTS-1), valamint a LANDSAT-1-et.
Landsat-1
1972 – Elkezdődik a területhasználati és felszín-borítási térképek rutinszerű előállítása az űrfelvételekről.
1973 – Az első magyar pilóta nélküli repülőgépről történő légitérképezési kísérlet. Magyarországon rádióirányítású repülőgépmodellbe épített fényképezőgéppel 1973. augusztus 27-én készült először légifénykép-pár, 6 x 6-os filmre.
1974 – Az Országos Vízügyi Főigazgatóság létrehozza a később ARGOS néven hírnevet szerző légifényképező és vízügyi filmstúdiót, saját repülőgépekkel és az a NASA által a Holdra-szállást is megörökítő legmodernebb Hasselblad és Canon fényképezőgépekkel, filmkamerákkal. Ezzel kezdetét veszi a hazai nagyfelbontású környezetvédelmi és vízügyi légi távérzékelés. A stúdió a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutató Intézet Távérzékelési Osztályaként működik, és nem csupán árvizek, nemzeti parkok, erdők légi felmérését, a felvételek kiértékelését végzi, de a nagyfelbontású települési légi felvételek elkészítése is a feladatai közé tartozik.
1976 – Május 3-án elkészültek Magyarország első multispektrális légi felvételei a Vízügyi Szol-gálat és Vizy Zsigmond jóvoltából. A felvételek a Balatont ábrázolják. Hazánkban is kezdetét veszi a nagyfelbontású multispektrális környezetvédelmi és vízügyi távérzékelés.
A nyolcadik magyar multispektrális légi felmérést is különböző szűrőkkel ellátott Hasselblad fényképezőgépekkel hajtja végre Vizy Zsigmond, 1976. augusztus 25-én. A felvételek fenékpusztai romokat mutatnak be. Fotó: Bakó Gábor gyűjteményéből
1977 – Útjára indul az európai időjárás megfigyelő műholdak sorozata a Meteosat-1-gyel.
1977 – Ráday Ödön geológus sürgetésére elkészül az első színes infravörös nagyfelbontású légitérkép Hévízről. A július 13-án fényképezett sorozatot számtalan, a közeli infarvörös tartományban is rögzítő multispektrális légi felmérés követi.
1977. július 13-án a Hévízi-tóról készült színes infravörös légifelvétel-mozaik.
Fotó: ARGOS – Licskó Béla gyűjteményéből.
1979 – Hadrendbe áll a General Dynamics F-111 Aardvark típusú repülőgép felderítő változata. Az ausztrál RF-111C típus számos mérőkamerát hordozott, így különböző munkamagasságokon is kiváló felvételeket készíthettek akár egy felszállással is.
1981 – Kezdetét veszi az első sikeres űr-radar program a SIR-A sikerével a NASA hamarosan elkezdi a Föld felszínének háromdimenziós feltérképezését.
1982 – Az Amerikai Egyesült Államok egy SR-71-es kémrepülőgép felvételeivel sikeresen bizonyítja állításait.
1986 – Kezdetét veszi a francia SPOT program.
Az első SPOT műhold
Fotó: en.cite-espace
1988 – Elindul az indiai műholdprogram.
1991 – Fellövik az európai radar-műholdat, az ERS-1-et. Hamarosan sikeres műhold-programokkal büszkélkedhet Japán, Kína és Izrael is.
1999 – Az első a teljes belvizes területeket lefedő országos légi belvíz-térképezési program alföldi felvételeit az ARGOS Stúdió (Arday András pilóta, Sziklay Gábor fényképész, Licskó Béla felmérésvezető) készíti el. Az ARGOS megbízásából kiegészítő felvételeket készít a Telecopter Kft. (Takács Attila pilóta, Váradi Zsolt fényképész, Váradi Sándor felmérésvezető).
2000 – Az SRTM űrsikló projekt: elkészül a globális terepmodell.
A Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) projektet felvételezési részét az Endeavour űrsikló fedélzetéről hatják végre. A felvételek feldolgozása később ment végbe.
2000 – Magyarország első, a teljes ország területét egy éven belül készített légifelvételekkel lefedő ortofotó programja. A felvételeket az Eurosense Kft. készítette. Az RC-20 mérő-kamerával készített felvételeket digitalizálták, majd 1:10.000 méretaránynak megfelelő, 50 cm terepi felbontású digitális ortofotót állítottak elő belőlük.
Az első egy éven belül lezajló országos ortofotó program eredményeként 50 cm terepi felbontású ortofotó-mozaik készült.
2005 – A Google Inc. könnyen elérhetővé teszi a nagyobb városok Quickbird felvételeit, majd később más műholdak felvételeit is beépíti szolgáltatásába.
2008 – Szeptember 6-án felbocsátják a jelenleg legnagyobb terepi felbontással rendelkező polgári műholdcsalád első tagját. A GeoEye-1 szenzoraival már 41 cm terepi felbontású fekete-fehér és 161 cm terepi felbontású színes felvételeket is lehet készíteni.
2009 – Elkészül az első magyar fejlesztésű digitális légi mérőkamera és szeptemberben terepi felbontás rekordot állít fel. 2010-ben, a vörösiszap-katasztrófa felmérésekor készült el az első digitális multispektrális légifelvétel magyar gyártmányú mérőkamerával.
INTERSPECT IS 2, az első magyar digitális multispektrális mérőkamera és a vörösiszap-katasztrófáról készült felvételeinek részlete
Fotó: Interspect Kft./interspect.hu
2010 – A NERC-ARSF Dornier 228 repülőgépével LiDAR és hiperspektrális légi felméréssel felvételezi a Balaton térségét (nagyjából 60×10 km területet.) Ezzel a projekttel bemutatkozik a nagy területet átfogó lézeres domborzatfelmérés és a hiperspektrális fotogrammetria hazánkban.
A Balaton térségéről készült LiDAR felvétel részlete
Fotó: RS&GIS – 2011 / 2.
2012 – Március 8-án elkészültek az első felvételek a magyar mikro-műholdról.
A MASAT és felvételei
Fotó: BME
2012 – Az Interspect IS4 MS II. magyar fejlesztésű légi mérőkamerával elkészítették a világ legnagyobb terepi felbontású repülőgépről készített ortofotó-térképét. A pákozdi Katonai Emlékpark június 15-én került felvételezésre egy Pa-32 típusú repülőgépről.
INTERSPECT IS 4 mérőkamera és felvétele
Fotó: arialrecord.com
2015 – Megvalósul az első digitális országos légi felmérés 35 cm terepi felbontással, a felvételezést elsősorban az Eurosense Kft. végzi.
A légi fényképekből készülő térképészeti termékeknek és a szakma száz éves történetének állít emléket egy kiállítás és nemzetközi konferencia, 2016. október 20-21-én.
Bár a kiállítás tovább is megtekinthető, ebben a két napban az Óbuadi Egyetem Bécsi út 96. főépületében találkozik a légi felmérő, repülőgépes, drónos és tudományos közösség. A részleteket a nemzetközi ACRSA által szervezett konferencia honlapján találják.