Viking korból való rúnakő került elő Svédországban
Közel kétszáz éve nem tudtak semmit arról a viking rúnakőről, amely nem rég került elő Svédországban, szinte teljesen véletlenül.
Fotó: Upplandsmuseet/Facebook
A leletre a svéd egyetemi város, Uppsala környékén találtak rá, Hagby temploma mellett. Az épületre épp egy új villámhárítót szereltek, amikor pár méterre annak falától, a földben egy különös követ láttak meg.
„Tudtuk, hogy volt arra egy középkori templom, de nem tudtuk, hogy ez a rúnakő éppen azon a helyen van” – állapította meg Emelie Sunding, az Uppsala Múzeum régésze. A szakértő feladata az volt, hogy gondoskodjon az épületnél folyó munkálatok során előbukkanó történelmi emlékek megőrzéséről.
A kutatók szerint a 180-135 centiméter hosszú rúnakő a 11. század közepéről való. A feljegyzések alapján a faragvány a templom bejárata előtt állt, egyfajta küszöbként szolgálhatott. A szikla évszázadokon át állt az épületnél, mígnem az 1830-as években le nem bontották a templomot. A kő ekkor nyomtalanul eltűnt.
A feliratos kőről korábban is tudtak a szakértők. Sunding szerint a 17. században még ábrát is készítettek róla, a 19. századi építkezés után pedig már arról született feljegyzés, hogy a sziklának nyoma veszett, valószínűleg elmozdították.
A megtalált rúnakő viszonylag jó állapotban maradt meg, igaz, szélei letörtek, így nem olvasható a teljes szöveg. A 17. századi ábra ugyanakkor idézett valamennyit a kövön található feliratból, eszerint azt valószínűleg Jarl készíttette apjának, Gerfastnak.
A régészek szerint a követ Fot, egy 11. századi rúnafaragó hozta létre. A mester rengeteg svédországi sziklán hagyta ott aláírását. „Ezen nincs szignó, de a stílus és a díszítések alapján megállapíthatjuk, hogy Foté” – jelentette ki Sunding.
A rúnakövet a közeljövőben megtisztítják, és egy nap talán vissza is állítják eredeti helyére, a hagby-i templom mellé.
Úgy tűnik, az elmúlt időszak kedvezett a rúnakövek kutatóinak. 2013-ban egy csapat egyetemista talált rá Stockholm egyik szigetén egy 300 éve kallódó feliratra, 2016-ban pedig egy dán férfi fedezett fel kertjében egy 1000 esztendős sziklát.
Forrás: The Local