A híres afgán lány újra hazájában

Pesavárban 2016. október végén okirathamisításért őrizetbe vette a pakisztáni rendőrség Sharbat Gulát.

Sharbat Gulá az Afganisztán elnökével, Ashraf Ghanival
Fotó: Profimedia
Az eset érdekessége, hogy az afgán asszony portréja a National Geographic magazin 1985-ös júniusi számának címlapján jelent meg. Az „afganisztáni háború Mona Lisájaként” híressé vált képet Steve McCurry amerikai fotográfus készítette.
A hamisítási ügyekkel foglalkozó Szövetségi Nyomozó Hatóság (FIA) megerősítette Gula letartóztatásának hírét. „A rendőrséggel együttműködve razziát tartottunk az otthonában, ahol pakisztáni és afgán személyi igazolványokat is találtunk” – nyilatkozta a dpa (Deutsche Presse-Agentur) hírügynökségnek Imran Shahid, a FIA vezetője.
Gula családja 1979-ben menekült Pakisztánba több ezer más afgán családdal együtt, amikor a szovjet csapatok megszállták Afganisztánt. McCurry 1984 decemberében fotózta le az akkor 12 éves, vakító zöld szemű lányt egy menekülttáborban, az afgán-pakisztán határon. A fotós nem tudta a lány nevét, és hiába utazott vissza többször is a területre, nem sikerült a nyomára bukkannia egészen 2002-ig. Pesavárban a nő, férje engedélyével levette burkáját, hogy egy új portré készülhessen róla.
A pakisztáni kormány 2015-ben kezdte el felkutatni azokat az afgán menekülteket, akik állítólag hamis dokumentumokat használva szereztek pakisztáni állampolgárságot. Ekkor került elő Gula neve is. Az ázsiai ország azt tervezi, hogy visszaküldi Afganisztánba a határain belül élő csaknem 2,5 millió menekültet.
Amint tudomást szerzett az esetről Steve McCurry amerikai fotós, közölte, hogy minden lehetséges jogi és anyagi segítséget megad egykori modelljének. A The Art Newspaper kulturális folyóiratnak elmondta: minden segítséget megad Gulának és családjának. „A leghatározottabban fogunk tiltakozni a pakisztáni hatóságok fellépése ellen. Ő egész életében szenvedett és hiszem, hogy letartóztatása az emberi jogok legsúlyosabb megsértése.”
Egy pakisztáni bíróság azonban, egy hét múlva elutasította, hogy óvadék ellenében szabadlábra helyezzék a National Geographic magazin címlapjáról világhírűvé vált afgán nőt, Sharbat Gulát.
Gula cáfolta a vádakat, ám egy pakisztáni ügyész közölte, hogy az illetékes bíróság azért utasította el óvadékkérelmet, mert nem talált bizonyítékot a nő pakisztáni állampolgárságára. A bíróság annak ellenére hozta meg döntését, hogy a belügyminiszter ígéretet tett: óvadék ellenében szabadlábon védekezhet Gula.
2016. november 4-én egy pakisztáni bíróság elrendelte a Sharbat Gula deportálását. Mohszen Davar pakisztáni ügyész közölte, hogy a nőt öt nap múlva deportálják, amikor lejár 15 napos börtönbüntetése, és még 110 ezer rúpia (600 ezer forint) megfizetésére is kötelezték.
November 9-én végrhajtották az ítéletet és a National Geographic magazin címlapjáról világhírűvé vált afgán nőt, négy gyermekével együtt szülőföldjére, Afganisztánba deportálták. Egy tisztviselő elmondta, hogy az eljárás ideje alatt vele voltak a pakisztáni afgán nagykövetség képviselői is.
Sarbat Gula férje négy évvel ezelőtt meghalt hepatitiszben, azóta egyedül neveli gyermekeit. A hírek szerint Afganisztánba érve Ashraf Ghani elnök egy kabuli lakást ajánlott föl a családnak, és átadta a lakás kulcsát.