Teherautó rongálta meg a híres Nazca-vonalakat
A teherautó sofőrje véletlenül hajtott át a sérülékeny alakzatokon.
Kép: Perú Ministerio de Cultura
Az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozó Nazca-vonalak állatokat és növényeket ábrázolnak. A feltételezések szerint a geoglifákat úgy 2000 éve alakította ki egy preinka civilizáció. Az alakzatok megközelítőleg 500 négyzetkilométeren keresztül kanyarognak a perui sivatagban.
A perui Kulturális Minisztérium szerint kedden egy teherautósofőr figyelmen kívül hagyta a régészeti zóna bejáratánál elhelyezett figyelmeztető táblákat – számol be a Phys.org. A jármű nagyjából 100 méter hosszan hagyott mély nyomokat a területen, három egyenes vonalú alakzatot károsítva. A térség biztonsági őrei elfogták a sofőrt, és feljelentést tettek ellene a helyi rendőrkapitányságon.
A Nazca-vonalak környékére szigorúan tilos belépni, ugyanis a geoglifákat körülvevő talaj rendkívül törékeny. A perui hatóságok szerint a térséget csak speciális habszivacsos lábbelivel szabad megközelíteni.
Fotó: imgur.com
A Nazca-vonalakat a nazca indiánok hozták létre valamikor időszámítás előtt 500 és időszámítás szerint 500 között. Az alakzatok méreteik és kidolgozottságuk miatt régóta ámulatba ejtik a régészeket.
A geoglifák valódi élőlényeket, stilizált növényeket és képzeletbeli állatokat ábrázolnak. Egyes vonalak olyan geometriai formákat adnak ki, melyek több kilométer hosszúak.
Az utóbbi években a világörökségi helyszínt már többször is megrongálták. 2015 szeptemberében egy férfi a saját nevét írta fel az alakzatok egyikére. 2014 decemberében pedig a Greenpeace aktivistái hagytak egy, a megújuló energiaforrások használatát hirdető üzenetet egy kolibri formájú geoglifa mellett.