Híres könyvtárakból ellopott, majd visszakerült levelek
Kolumbusz Kristófnak az Újvilág felfedezéséről írt 1493-as levele egy ritka, évekkel ezelőtt ellopott másolatát adta vissza a Vatikáni Könyvtárnak az Egyesült Államok.
Kolumbusz jelentésének hiteles, latin nyelvű másolat a Vatikánban
Fotó: Profimedia
Callista Gingrich, az Egyesült Államok vatikáni nagykövete 2018. június 14-én adta át az 500 éves dokumentumot a könyvtár illetékeseinek.
A nyolcoldalas levél egyike a Kolumbusz eredeti jelentéséről készített hiteles, latin nyelvű másolatoknak. Kézzel írt levelében az olasz hajós az amerikai kontinens lakóiról, növény- és állatvilágáról szerzett benyomásait osztotta meg II. Ferdinánd aragóniai királlyal és I. Izabella kasztíliai királynővel.
Az amerikai nagykövetség közleménye szerint a pápai állam 1921-ben tett szert a példányra, amelyet később – nem tudni pontosan, mikor – elloptak a gyűjteményéből és hamisítvánnyal helyettesítettek.
A dokumentumot egy Robert Parsons nevű atlantai biztosítási szakértő vásárolta meg 2004-ben egy ritka könyvekre specializálódott New York-i kereskedőtől, nem tudva, hogy lopott holmi került a birtokába. Parsons 2014-ben halt meg, a nyomozók azonban csak 2017-ben jutottak a dokumentum nyomára a férfi gyűjteményében. Az özvegy beleegyezett abba, hogy a levél visszakerüljön a Vatikánba.
Az amerikai hatóságok 2011-ben kaptak egy fülest, amely szerint az eredeti levél több másolatát is ellopták európai könyvtárakból és hamisítványokkal helyettesítették.
2018. június elején a Barcelonában lévő Katalóniai Nemzeti Könyvtár kapta vissza saját példányát, amelyet valamikor 2005 novembere előtt loptak el az intézményből.
Két évvel ezelőtt pedig a firenzei Riccardiana könyvtárnak adott vissza egy példányt az Egyesült Államok. Azt a másolatot évtizedekkel korábban lopták el a firenzei intézményből, majd az amerikai Kongresszusi Könyvtárba került.