Hamarosan hazánkban is látható lesz a világ legnagyobb múmiagyűjteménye
2018. augusztus 16-án a belvárosi Komplexbe érkezik az egyedülálló A Világ Múmiái Kiállítás.
A tárlat a földkerekség legnagyobb múmiagyűjteménye, a testeket és tárgyi leleteket számos múzeumtól, egyetemtől, tudományos szervezettől és magángyűjteményekből kölcsönözték, hogy a nagyközönség találkozhasson a történelem ezen különleges emlékeivel. A tárlat szakmai partnere a Magyar Természettudományi Múzeum.
A Világ Múmiái Kiállítást az Egyesült Államokban állították össze elismert tudósok, régészek, orvosok és antropológusok együttműködésével. Az USA-ban több mint 1,6 millióan látták a tárlatot. Az ugyanahhoz a tematikához köthető múmiákat egy teremben tekintheti meg a közönség, így a látogató időgépben érezheti magát, miközben betekintést kap az ókori Egyiptom világába, az inkák középkori civilizációjába, a dél-amerikai természeti törzsek, vagy a középkori Németország életébe.
A testek egy részét szakrális célokkal, szigorúan titkos rituálé keretében mumifikálták, míg mások a kripták, vagy lápok mélyén, természeti hatásra konzerválódtak.
Fotó: Kiss-Stefán Mónika
Az egyik legérdekesebb lelet a kiállított múmiák közt Baron von Holz, a harmincéves háború alatt elhunyt nemesember teste, továbbá láthatóak lesznek a világhírű váci múmiák is. A családot 1994-ben fedezték fel egy rég elfelejtett földalatti kriptában.
A 2018. augusztus 16-án nyíló, A világ múmiái című kiállítás sajtótájékoztatóján Kiss-Stefán Mónika: Szóra bírt múmia című filmjét is bemutatták. A rendezőnő számos antropológiai témájú filmet alkotott az elmúlt években, közülük többet az ng.24.hu olvasói is ismernek, például a modern alkalmazásokat bemutató, Semmelweis Ignác arcrekonstrukciójáról készült film.
A Magyar Természettudományi Múzeum Embertani tárában a 265 váci múmia között egy hátsó polcon fekszik az ismeretlen múmia. A forgatás megkezdése előtt senki nem tudta, hogy ki ő, honnan származik, hány éves, miben lelte halálát. Nincsenek papírok, jegyzetek. Csupán a mumifikálódott test. A nemzetközi múmiakutatások kiváló nagyjai Dr. Pap Ildikó és Szikossy Ildikó, Dr. Karlinger Kinga radiológust hívták segítségül, hogy megállapítsák a férfi kilétét. A CT alapján kiderült, hogy az ismeretlen természetes úton mumifikálódott, belső szervei csodálatosan megmaradtak. Milyen sérül okozhatta a vágásokat a testén? Mi történhetett a lábával? Milyen társadalmi rétegben és hány évig élhetett? Vajon erőszak áldozata lett? A választ megkaphatják a filmben, az alig egy hónap múlva nyíló kiállításon pedig még több izgalmas információt szerezhetnek.
Dr. Pap Ildikó és Dr. Karlinger Kinga (jobbra) vizsgálják a múmia eltört lábát
Fotó: Kiss-Stefán Mónika
Az egyedülálló kiállítás 2018. augusztus 16-án nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt és év végéig várja a látogatókat.