Négyezer éves társasjátékra bukkantak
A kivételes lelet egy azerbajdzsáni barlangban került elő.
Walter Crist, a New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum munkatársa úgy véli, hogy a társasjátékok egyik legkorábbi fajtáját fedezte fel egy délnyugat-azerbajdzsáni barlang talaján – írja az IFLScience..
A sziklába vésett ábra két középső sorból, illetve a sorokat körbeölelő, lyukakból álló ívből áll. Az 5., 10., 15. és 20 lyukak egyedi módon vannak jelölve. A középső mélyedés nagyobb, mint a többi, Crist úgy gondolja, ez lehetett a cél a játékban.
A régészek korábban számos ősi társasjátékot azonosítottak Egyiptomtól a Közel-Keletig, azt azonban nem tudják, hogy hogyan is játszhatták. Egyes szakértők szerint a játékok az ostáblára hasonlíthattak.
Crist egy magazinban látott egy fotót egy azerbajdzsáni barlang faragványáról. Ezt követően elutazott Azerbajdzsánba, hogy személyesen is megtekintse az ábrát, ám a helyszínen kiderült, hogy az érintett üregnél építkezés folyik. A szakértő nem adta fel a kutatást, és elment a világörökségi helyszínre, a sziklarajzairól híres Qobustani Nemzeti Parkba.
Az egyik helyi barlangban Crist talált egy hasonló faragványt. A becslések alapján a régióban fekvő sziklarajzok nagyjából négyezer évesek, így a barlangrajz a társasjátékok egyik legősibb példája lehet. Abban az időben a térségben nomád állattenyésztők éltek, a játék a népcsoport tagjai közti interakciót segíthette.