Megvan, honnan erednek az őskori kőépítmények

Európa területén számos ősi kőemlék található. Egy svéd kutató most úgy véli, sikerült kiderítenie, honnan származik a kőállítás hagyománya.

Az Európa-szerte felfedezhető megaliteket a 19. században kezdték el szisztematikusan összehasonlítani. Akkoriban a szakértők úgy vélték, hogy a kőállítás nem Európában, hanem a Közel-Keleten kezdődött. Mivel a mintegy 35 ezer őskori emlék a tengerpartok közelében fekszik, a régészek és antropológusok azt feltételezték, hogy a gyakorlat a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceánon át terjedt.
Egy új vizsgálatban Bettina Schulz Paulsson, a Göteborgi Egyetem munkatársa nagyjából 2 400 őskori lelőhelyet elemzett – írja az IFLScience. A szakértő arra jutott, hogy a megalitállítás szokása valóban egy régióból, de nem a Közel-Keletről származik.
Schulz Paulsson a lelőhelyeken feltárt széndarabokon végzett el kormeghatározást. Adatai alapján az első megalitek zárt szerkezetűek és alacsonyak voltak, mintegy 7 ezer évesek, és sírok fölé emelték őket.
A kutató szerint a kőépítmények korábbi sírszerkezetekből fejlődtek ki Észak-Franciaország területén, majd gyorsan terjedni kezdtek. A megalitek második hulláma évszázadokkal később érte el a brit szigeteket és Portugáliát, illetve Spanyolország és Franciaország további részeit, végül pedig Skandinávia következett.